Już od 15 lat odbywają się zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „Będziemy nadal wspierać tyski UTW”

Tyski Uniwersytet Trzeciego Wieku świętuje 15-lecie. W tym miesiącu zainaugurowano już 30 semestr studiów. – Decyzja o powstaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w naszym mieście była jedną z najlepszych, jakie podjęliśmy – podkreślił Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Fot. Piotr Podsiadły/ UM Tychy
15-lecie UTW

Tyski UTW swoją działalność rozpoczął w 2007 roku, a na pierwszy semestr zapisało się 600 osób. Od tego czasu związanych z nim było niemal 6 tysięcy słuchaczy. Rekordowy był rok 2020, kiedy to rok akademicki zainaugurowało ponad 1500 osób w wieku od 55 do 90 lat. Dziś najstarsza słuchaczka tyskiego UTW ma 91 lat!

W stosunkowo młodym mieście – Tychach mamy coraz więcej seniorów. Musimy szukać takich form, w których starsi mieszkańcy czują się dobrze, mogą realizować swoje pasje, aktywnie spędzać czas. Sami nieraz podkreślają, że uniwersytet daje im także poczucie, że nie są samotni – to bardzo ważne. Z całą pewnością nadal będziemy wspierać tyski UTW – mówił Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Przypomnijmy, że tyski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest filią Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Oprócz podnoszenia wiedzy czy umiejętności słuchaczy integruje i aktywizuje środowisko seniorów w mieście. Zajęcia UTW bejmują naukę języków obcych (angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego), obsługę komputera, turystykę, rękodzieło, florystykę i decoupage, sztukę, brydż, sekcję kulturalno-literacką i wokalno-muzyczną. Prowadzone są ponadto zajęcia rekreacyjne – nordic walking, basen, gimnastyka. Z kolei w poniedziałki organizowane są wykłady prowadzone przez pracowników naukowych oraz wybitnych specjalistów, poświęcone różnorodnej tematyce.