Kameralna tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów. 15 maja w Muzeum Miejskim w Tychach. Kobiety i GKS Tychy

Już w najbliższą sobotę, 15 maja 2021 roku, wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Także i Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało pięć propozycji, zapraszając na kameralną tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów.

Muzeum Miejskie w Tychach

Niestety, z powodu trwającej pandemii i w tym roku Noc Muzeów odbywa się w ograniczonej formie. Co ciekawego będziemy mogli zobaczyć w Tychach?

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na wystawę sztuki współczesnej w kobiecym wydaniu – artystek twórczo związanych z Górnym Śląskiem, które swoją twórczością złożyły hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.

Kameralne oprowadzanie

Muzeum Miejskie proponuje kameralne oprowadzania po najnowszej wystawie „Księżniczki i dziewczyny". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Miejskim Przywołujemy pamięć o wybitnych kobietach, aktywnych w miastach i osiedlach robotniczych na Górnym Śląsku w ciągu ostatnich dwustu lat. Stanowiące punkt wyjścia do poszczególnych dzieł postacie historyczne niejednokrotnie bulwersowały swoje środowisko odważnym sposobem życia, wykraczającym poza ramy obyczajowo wyznaczane przedstawicielkom tak zwanej płci pięknej. To nie lada gratka, bo w roli oprowadzającej, poza kuratorką, dr hab. Irmą Koziną, będzie można spotkać także Ilonę Kanclerz, Dorotę Hadrian (której praca składa hołd Marii Czyżewskiej „Murce"), Weronikę Siupkę (jej praca składa hołd Waleskiej von Tiele–Winckler) i Agatę Szymanek (która odniosła się twórczo do Daisy Hochberg von Pless).

  • Wystawa odbędzie się w siedzibie głównej Muzeum (Starym Magistracie) przy pl. Wolności 1 w Tychach.
  • zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, e-mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl

Sentymentalna podróż do świata GKS-u Tychy

Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało również coś dla miłośników tyskiego sportu. Zapraszając w sentymentalną podróż do świata GKS–u Tychy obchodzącego w tym roku swoje 50-lecie.

Przewodnikiem po wystawie fotograficznej z okazji jubileuszu klubu będzie Kamil Hajduk, który opowie o miejscach, ludziach i wydarzeniach, pokazując długą drogę do powstania w mieście wielosekcyjnego klubu sportowego. To wszystko podczas kameralnego oprowadzania po wystawie „Narodziny klubu. 50 lat Górniczego Klubu Sportowego Tychy (1971–2021)".

  • Wystawa odbędzie się w Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach – Centrum Medyczne Paprocany (ul. gen. Wł. Sikorskiego 101).
  • zapisy: Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e–mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl