Kampania przeciwko hejtowi - spot profilaktyczny dla rodziców

W ramach programu Razem Bezpieczniej im. Stanisława Stasiaka na lata 2018-2020, przygotowano spot profilaktyczny poruszający tematykę ogólnie pojętego hejtu (nie tylko w sieci). Spot można obejrzeć na stronie Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Hejt

W zawiązku z realizowanym programem ograniczania przestępczości oraz aspołecznych zachowań, ruszyła kampania „Chroń dziecko przed hejtem”. Spot, zrealizowany w ramach kampanii ma trafić do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży.

Spot, który możemy zobaczyć na stronie Komendy Miejskiej Policji w Tychach jest animowany i w pierwszych chwilach naświetla odbiorcy, jakie są rodzaje hejtu. Ze spotu dowiadujemy się, że wśród czynnych przejawów mowy nienawiści rozróżnia się między innymi hejt w Internecie (kojarzony chyba przez większość społeczeństwa najbardziej), z którym mamy okazję spotkać się najczęściej z uwagi na pewność hejterów, że są anonimowi, jak również inne rodzaju hejtu i przemocy słownej, mające na celu upokorzenie lub nękanie drugiej osoby lub grupy osób.

Spot zwraca uwagę na fakt, że dziecko może stać się zarówno ofiarą hejtu, jak i jego sprawcą. Aby temu zapobiec, Policja zachęca do rozmów z dziećmi oraz dawania dobrego przykładu. Ponieważ jednak jest to temat trudny, animacja wskazuje również pomocne numery telefonu, pod którymi można uzyskać pomoc.

Temat hejtu, szczególnie hejtu w sieci stał się popularny w ostatnich latach z uwagi na rosnącą liczbę samobójstw i samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży. Z kampaniami przeciwko przejawom agresji słownej wystąpiły między innymi Amnesty International (kampania #NIEnawiść), Wirtualna Polska (#StopMowieNienawiści) czy Fundacja Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema („Ogarnij hejt”).

Spot można obejrzeć na stronie Komendy Miejskiej Policji w Tychach.