Kibolskie wojny na tyskim stadionie. Spotkanie wokół książki o Psycho Fans

W czwartek (7 marca) w Tyskiej Galerii Sportu Marcin Pietraszewski, autor książki „Wojny niebieskie” opowie o tym wydanym niedawno reportażu traktującym o niesławnym gangu pseudokibiców Ruchu Chorzów.

Górnośląski dziennikarz Pietraszewski przez lata śledził jedną z najbardziej bezwzględnych grup przestępczych w Polsce - gang Psycho Fans związany ze środowiskiem kibolskim Ruchu Chorzów. Jego członkowie rekrutowali się wśród fanatyków tej utytułowanej drużyny nie po to, by uprawiać „beztroską” chuliganerię i wandalizm, ale dla działalności czysto bandyckiej - wymuszeń, rabunków, napadów i - przede wszystkim - handlu narkotykami.

Reportażysta ukazuje wewnętrzne życie grupy i kolejne batalie śledczych próbujących rozbić niesławną „szarańczę”, jak czasem samookreślała się kibolska ekstrema Niebieskich. W trakcie prac dostawał wiele pogróżek, o czym mówił w niedawnym wywiadzie dla ŚLĄZAGA:
Psycho Fans

Może Cię zainteresować:

„Ktoś wbił mi kilof w szybę samochodu”. Marcin Pietraszewski o pracy nad książką o kibolach Ruchu Chorzów

Autor: Maciej Poloczek

16/02/2024

Mafijny maksiproces

W ostatnim procesie przed katowickim sądem stanęło 47 wysoko postawionych członków PF, z których uniewinniono tylko jednego. „Baluś”, „Maciuś”, „Celebryta” i wielu innych pogrążali się w nim wzajemnie, doprowadzając do rozsypania się struktur gangu niczym domku z kart. Na jaw wyszły olbrzymie ilości kontrabandy oraz okrucieństwo i przebiegłe metody stosowane przez kibolską „elitę” spod znaku R-ki, a także jej konszachty z podobnymi grupami, biznesem i osobami publicznymi.

Niebieskie wojny w szarudze biedy

Autor „Wojen niebieskich” to doświadczony reporter prasowy i współtwórca (wraz z Dariuszem Kortko) biografii słynnych himalaistów - katowiczanina Józefa Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego, a także kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego.

Podróż do samego serca Górnego Śląska, przez familoki, robotnicze dzielnice, zamknięte zakłady, kopalnie i rosnącą przestępczość. Do świata, w którym dorastali kibole. (…) To nie jest książka o futbolu. To nie jest książka o kibicach. To nie jest książka o Ruchu Chorzów. Barwami klubowymi zasłoniło się Zło - czytamy w opisie wydarzenia.

Początek spotkania o godzinie 18, wstęp wolny, Podczas spotkania będzie można zakupić wydaną w zeszłym miesiącu nakładem Agory książkę w specjalnej cenie oraz z podpisem Marcina Pietraszewskiego.

Michal Gramatyka

Może Cię zainteresować:

Michał Gramatyka o przedwyborczych układankach w województwie śląskim. Michałek na weselu członka Psycho Fans? „Kotala wręczał szefowi kibiców nagrodę w imieniu miasta”

Autor: Szymon Karpe

05/03/2024

Pscyho Fans

Może Cię zainteresować:

Prawomocny wyrok dla „Psycho Fans”. Pseudokibice Ruchu Chorzów będą siedzieć

Autor: Redakcja

08/02/2023

Śląska policja gang narkotykowy 4 07 2023 1

Może Cię zainteresować:

Kibolska narko-fabryka w Tychach uderzona przez policję. Wśród zatrzymanych freak-fighter

Autor: Redakcja

04/07/2023