Kolejna rządowa konferencja prasowa. Kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 będzie prostsza

Podczas dzisiejszej (9 kwietnia) rządowej konferencji prasowej przedstawiono kolejne informacje dotyczące strategii walki z trwającą pandemią.

Covid 19 4960254 960 720

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że po wczorajszym rekordzie zgonów z powodu COVID-19, dziś również będziemy mieli do czynienia z wysoką ich liczbą - ok. 700.

Wczoraj, resort zdrowia podał informację o 27 887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 954 osób - to największa liczba zgonów od początku pandemii.

Minister pytany o nadchodzący sezon komunijny, oraz możliwość organizacji wesel w maju.

Zapowiedział też, że priorytetem przy odchodzeniu od obostrzeń będzie przywracanie edukacji.

Niedzielski był pytany o zbliżający się sezon komunijny, a także o ponowną możliwość organizacji wesel, oraz oczywiście kwestie związane z edukacją.

- Tutaj priorytetem będzie zdecydowanie przywracanie edukacji, takie działania będziemy wykonywali w pierwszej kolejności. Jeżeli myślimy o takiej perspektywie miesięcznej, majowej, to jeżeli by się utrzymały te trendy, które teraz obserwujemy, czyli spadek liczby zachorowań i jednocześnie - mam nadzieję - poprawienie sytuacji w szpitalach, to myślę, że maj rzeczywiście daje lepszą perspektywę. - powiedział minister Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zwrócił również uwagę na prowadzony program szczepień.

- Mamy już blisko 5 mln osób podaną pierwszą dawkę, więc to wszystko są elementy, które będą działały na korzyść właśnie odmrażania. - dodał.

Minister powiedział też, że 24 kwietnia skorzysta z okazji zapisania na szczepienie. Tego dnia odbywać się będzie, zgodnie z harmonogramem szczepień, rejestracja rocznika 1973. Zaznaczył, że jeśli będzie okazja zaszczepienia się AstraZeneką, to Jak najbardziej. Nie mam z tym problemu.

Nowości w Narodowym Programie Szczepień

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że opublikowano uproszczoną formę kwalifikacji na szczepienie polegającą jedynie na wypełnieniu prostego kwestionariusza. Zwrócił również uwagę na planowanie lepszego rozkładu punktu szczepień, dostosowanego do powiatów. Do tej pory, w niektórych częściach Polski dostęp do szczepionek mimo dużej liczby mieszkańców był gorszy, niż w często mniejszych miejscowościach.

- Krótko mówiąc musimy równomiernie dopasować te punkty do potrzeb i rozmieszczenia ludności w kraju. - zaznaczył Szef Kancelarii Premiera.