Kolejne utrudnienia w ruchu. Jedno z tyskich skrzyżowań będzie zamknięte

W wielu miejscach w Tychach prowadzone są roboty drogowe, niebawem ich skala znacznie się rozszerzy. Od poniedziałku 5 lipca 2021r. ma zostać zamknięte skrzyżowanie ulic Andersa i Burschego. MZUiM Tychy prosi o cierpliwość.

Skrzyżowanie Andersa i Burschego

Inteligentny System Zarządzania i Sterowania ruchem (w skrócie ITS) to jedna z największych inwestycji drogowych, jaka aktualnie jest realizowana Tychach. Obok rozmaitych rozwiązań teleinformatycznych, które mają usprawnić w przyszłości poruszanie się po mieście, przebudowanych zostanie blisko 40 skrzyżowań.

Projekt ITS Tychy wkracza w kolejną fazę, która zakłada gruntowną modernizację skrzyżowań w mieście. Obecnie trwają prace w 14 lokalizacjach równocześnie.

- Dotychczas zakończyliśmy prace w 13 lokalizacjach, a aktualnie mamy czynnych 14 placów budowy - mówi Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach i wymienia: - Ekipy drogowców można spotkać na skrzyżowaniach wzdłuż al. Bielskiej (Bielska/ Budowlanych/ Edukacji, Bielska/ Niepodległości/ Cienista, Bielska/ Czarneckiego/ Cyganerii), ul. Sikorskiego (Sikorskiego - zjazd do Parku Wodnego, Sikorskiego/Uczniowska, Sikorskiego/Tołstoja, Sikorskiego/Żółkiewskiego); a także Piłsudskiego/Tischnera, Edukacji/Grota Roweckiego, Oświęcimska/Marzany/Jaskrów, Edukacji/Wyszyńskiego - Edukacji/Wejchertów, przejściach dla pieszych: Piłsudskiego/Paprocańska, Mikołowska/Leśna i skrzyżowaniu ulic Andersa i Burschego.

Właśnie na tym skrzyżowaniu: Andersa/Burschego, już niebawem należy spodziewać się poważnych zmian. Planowo od poniedziałku, 5 lipca, ma zostać ono zamknięte dla ruchu.

- Organizacja ruchu zakłada zamknięcie skrzyżowania ulic Andersa i Burschego dla ruchu kołowego, za wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej. Ich ruchem sterować będzie sygnalizacja wahadłowa - wyjaśnia Jacek Tuchowski Kierownik Referatu Transportu i Zarządzania Ruchem Drogowym z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy. - Informacje o zamknięciu będą umieszczone na pobliskich skrzyżowaniach, skorygowane zostaną również tablice drogowskazowe.

- Wyłączenie spowodowane jest gruntowną przebudową skrzyżowania - tłumaczy A. Bąk. - W pierwszej kolejności stara nawierzchnia zostanie rozebrana, a także przebudujemy kolidujące z projektem sieci. Będziemy prowadzić nasilone prace ziemne, zejdziemy w dolne warstwy nawierzchni i wymieniamy całą konstrukcje dogi. Po przebudowie skrzyżowanie zyska nową geometrię, zmodyfikujemy łuki, poszerzymy ul. Burschego oraz ustawimy nową sygnalizację świetlną, która będzie włączona do systemu sterowania ruchem.

Prośba o cierpliwość

Kolejne skrzyżowanie, które także zostanie zamknięte dla ruchu, będzie to łączące ul. Grota Roweckiego z ul. Edukacji. Ma to nastąpić najwcześniej w połowie lipca. Szczegóły w tej sprawie zostaną podane przez MZUiM Tychy w osobnym komunikacie.

- Wchodzimy w najbardziej newralgiczny zakres prac, który będzie generował utrudnienia w ruchu. Ich nie da się uniknąć - mówi Agnieszka Kijas, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. - Kierowców przepraszamy i jednocześnie prosimy o cierpliwość, o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Pamiętajmy, że z chwilą, gdy inwestycja się zakończy, a przejazd przez miasto będzie bezpieczniejszy i sprawniejszy, te wszystkie niedogodności zostaną nam zrekompensowane.

Niezadowoleni mieszkańcy pytają czy nie można było rozłożyć prac w czasie. Oraz pytają o sens zamykania jednocześnie tylu dróg w mieście.

System ITS

Prace nad systemem ITS w Tychach rozpoczęły się w 2019 r. i planowo potrwają do połowy 2022. Całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań to prawie 120 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski dla wydatków kwalifikowanych. Środki te zostały ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego.