Kolejne wichury i intensywny deszcz nawiedzą woj. śląskie. Mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu

Alert Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa: w nocy z niedzieli 20 lutego na poniedziałek 21 lutego spodziewany jest porywisty wiatr i nawet burze. Groźna pogoda ma się utrzymywać w poniedziałek, 21 lutego 2022 r. Kolejne załamanie pogody może wystąpić w środę 23 lutego.

Unsplash.com
Kolejne wichury i intensywny deszcz w woj. śląskim

Treść alertu RCB:

W nocy i jutro porywisty wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie zatrzymuj się pod drzewami. Zastań w domu, jeśli możesz - alarmuje RCB.

Nadchodzi niż Antonina i niż Bibi

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega:

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek deszczową pogodę oraz silny i porywisty wiatr przyniesie nam niż Antonia (Franklin), który znad Danii przemieści się nad Bałtyk. Najbliższej nocy porywy wiatru na przeważającym obszarze kraju sięgną 65 km/h, w drugiej połowie nocy 80 km/h, a na zachodzie i nad morzem nawet 90 km/h. W poniedziałek wiatr będzie jeszcze silniejszy, w porywach do 70 km/h, przejściowo do 90 km/h, nad morzem nawet do 100 km/h. W górach wiatr będzie silniejszy i w porywach może osiągnąć do 130 km/h, będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Wieczorem wiatr zacznie słabnąć i w nocy z poniedziałku na wtorek porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h, tylko nad morzem powieje do 80 km/h. Oprócz wiatru niż Antonia przyniesie nam także opady deszczu, sumy opadów lokalnie mogą sięgać 10-15 mm. Wysoko górach będzie padać śnieg, punktowo przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć 10-20 cm. Możliwe będą także burze z opadem małego gradu lub krupy śnieżnej.

Za niżem Antonia nadciąga już Bibi, który również będzie niebezpiecznie wietrzny w nocy z wtorku na środę i w środę - porywy do 90 km/h.