Kolejne zmiany w prawie drogowym. Nowe przepisy dotyczą numerów rejestracyjnych

Jak informuje Urząd Miasta Tychy od 31 stycznia 2022 roku w życie wejdą kolejne zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą zachowania numeru rejestracyjnego czy możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego.

Unsplash.com
Parking

Nowe przepisy mają umożliwić zachowanie numeru rejestracyjnego podczas przerejestrowania. Możliwe będzie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Dotyczy to pojazdów, które były wcześniej zarejestrowane w Polsce. Nowy właściciel pojazdy będzie mógł zachować stare numery, bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi.

Warunki zachowania numerów rejestracyjnych

- Tablice muszą być utrzymane w należytym stanie i muszą być czytelne. Przepis nie dotyczy tablic tzw. "czarnych". W tym przypadku właściciel pojazdu musi otrzymać nowy nr rejestracyjny – mówi Maria Losko, naczelnik Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta Tychy.

Jak informuje urząd miasta w Tychach w 2021 r. wydano około 18 000 kompletów tablic rejestracyjnych. Za wydanie 2 sz. tablic samochodowych właściciel pojazdu płaci 80 zł.

Czasowe wycofanie z ruchu pojazdu

Nowe przepisy mają pozwolić na czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego na okres 3 do 12 miesięcy. Obecnie można czasowo wycofać z ruchu pojazdy ciężarowe, a także przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony oraz ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

- Czasowego wycofania będzie można dokonać tylko w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji np. w wypadku kolizji. Przypominamy również o obowiązku zgłaszania zbycia i nabycia pojazdów zarejestrowanych w kraju oraz rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy w wyznaczonym prawem terminie. Od 1 czerwca 2021 roku do końca okresu pandemii termin ten został wydłużony do 60 dni – dodaje naczelnik Losko.

Proces przywrócenia samochodu do ruchu będzie związany z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego auta, które zostało już naprawione. Zmiana ma na celu ograniczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu.

Nowe przepisy nie są dla wszystkich zmotoryzowanych. W katalogu pojazdów, które będą miały możliwość czasowego wycofania z ruchu brakuje opcji wyrejestrowania pojazdów sezonowych, takich jak motocykle czy kabriolety.