Koncert w Bytomiu zainauguruje Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Występ odbędzie się 2 września 2023 w kościele św. Jacka

Przed nami inauguracja 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu imienia Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Koncert odbędzie się w sobotę 2 września 2023 r. w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu. To z Rozbarku pochodził ksiądz i kompozytor G. G. Gorczycki, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki barokowej. Wstęp na koncert jest wolny.

Bytom festiwal gorczycki

18. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego to jedenaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej w ośmiu miastach woj. śląskiego - od Radzionkowa po Racibórz. Impreza odbędzie się od 2 września do 1 października 2023 roku.

Cały program wydarzenia: 18. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego 2023 to 11 świetnych koncertów w 8 miastach woj. śląskiego. Na prawie wszystkie wstęp jest wolny

Koncert na początek Festiwalu im. Gorczyckiego odbędzie się w Bytomiu

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu imienia Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego pod tytułem „Ewolucje” ma na celu pokazanie ewolucji w muzyce, jaka dokonywała się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Ewolucja w obu epokach miała decydujące znaczenie dla dalszego biegu historii muzyki. Wstęp na prawie wszystkie koncerty jest wolny.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w najbliższą sobotę, 2 września 2023 roku w Bytomiu, w kościele św. Jacka przy ul. Matejki 1. Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Nie bez przyczyny koncerty w ramach festiwal odbywają się w tym kościele w bytomskim Rozbarku. To z tej części miasta pochodził ksiądz i kompozytor Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665-1734), jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki barokowej, nazywany polskim Händlem. W kościele umieszczono tablicę upamiętniającą patrona festiwalu.

Muzyka baroku zabrzmi w kościele św. Jacka w Rozbarku

Koncert ten w całości wypełni muzyka epoki baroku, zgodnie z ideą nieustannego docierania z nią do nowych odbiorców. Usłyszymy słynne dzieła patrona Festiwalu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – Completorium oraz Laetatus sum oraz wspaniałe kompozycje Johanna Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla, które wykonają wybitni soliści: Barbara Tritt – sopran, Daniel Oktawian Piotrowski – kontratenor, Bartosz Gorzkowski – tenor, Damian Suchożebrski – bas, a towarzyszyć im będą Warsztatowy Chór Chórtownia oraz Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Łukasza Łobody.

Completorium Gorczyckiego należy zaliczyć do formy koncertu wokalno-instrumentalnego i bardzo często porównywane jest do słynnego Mesjasza Händla. Gorczycki operuje tu w sposób wytrawny zarówno fakturą polifoniczną, jak i homofoniczną. Wykorzystuje wszechstronny aparat wokalny. Przez ekspozycję solową wszystkich głosów, duety we wszystkich możliwych zestawach, często stosowane tercety, wreszcie pełną polifonię chóru, osiąga wielką różnorodność brzmienia. To wszystko składa się na efektowną i barwną kompozycję Gorczyckiego, obok którego usłyszymy jeszcze piękne arie Händla i Bacha.

Program:

  • Bogurodzica ( arr. Małgorzata Kalinowska-Przybylska)
  • Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Laetatus sum
  • Johann Sebastian Bach – Deposuit potentes
  • Georg Friedrich Händel – Sweet Rose and Lily
  • Georg Friedrich Händel – Place danger around me
  • Johann Sebastian Bach – Grosser Herr und starker König
  • Georg Friedrich Händel – Rejoice greatly
  • Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium

Wykonawcy:

  • Barbara Tritt – sopran
  • Daniel Oktawian Piotrowski – kontratenor
  • Bartosz Gorzkowski – tenor
  • Damian Suchożebrski – bas
  • Łukasz Łoboda – dyrygent
  • Warsztatowy Chór Chórtowni
  • Zespół Instrumentalny Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Gminy Bytom i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Współorganizatorem koncertu jest Fundacja Chórtownia.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.