Koniec budowy kolumbariów w Tychach na cmentarzu w Wartogłowcu

Urząd Miasta Tychy poinformował, że zakończono budowę kolumbariów na cmentarzu komunalnym w dzielnicy Wartogłowiec. To w sumie 1152 nowe miejsca na urny.

UM Tychy
Kolumbarium Tychy

W północno-zachodniej części cmentarza komunalnego w Wartogłowcu pojawiło się pierwsze komunalne kolumbarium w Tychach. Pierwsze parafialne kolumbarium znajduje się na cmentarzu w Żwakowie.

Łącznie oddano do użytku 12 modułów, z których każdy zawiera 48 podwójnych nisz na urny. Jest to 1152 nowych miejsc pochówku. Kolumbarium zajmuje powierzchnię około 680 metrów kwadratowych. Oprócz grobowców zamontowano także 96 ławek. Pojawiły się też donice oraz nasadzenia. W ramach budowy poszerzono alejkę cmentarną.

– Kolumbaria to dobra alternatywa dla coraz bardziej przepełnionych miejskich cmentarzy. Zwłaszcza, że coraz częściej w mieście podejmowane są decyzje o kremacji bliskich. W przyszłości planujemy także budowę kolumbariów na cmentarzu przy ulicy Barwnej – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Koszt inwestycji wynosi 1,3 miliona złotych. Koszt zakupu niszy to 3750 złotych netto. Więcej szczegółów na temat inwestycji można uzyskać w Administracji Cmentarza Komunalnego. - Na cmentarzach jest coraz mniej miejsca, a z drugiej strony coraz więcej osób decyduje się na kremację bliskich. Widzimy więc coraz większą potrzebę powstania takiego dedykowanego miejsca. Zgłaszają nam ją także mieszkańcy. W planach mamy także budowę kolumbarium na ul. Barwnej – mówiła w maju 2021 r., Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.