Kontrola autokarów na kolonie i obozy w Tychach 2022. Jak i gdzie zgłosić potrzebę takiej kontroli

Rozpoczynają się wakacje 2022, policja uruchomi specjalne kontrole autokarów przewożących dzieci na wakacyjny wypoczynek. Gdzie w Tychach można skontrolować autokar?

Śląska Policja
Policja

Policjanci śląskiej drogówki poinformowali o możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów przewożących dzieci na kolonie, obozy czy inny zorganizowany wypoczynek. Ważne! Potrzebę skontrolowania stanu technicznego autokaru oraz stanu psychofizycznego jego kierowcy lub kierowców przed wyruszeniem w trasę należy zgłosić odpowiednio wcześniej, nie na ostatnią chwilę.

W Tychach wyznaczono stałe miejsce kontroli autokarów. Kontrola przeprowadzana jest przy ulicy Edukacji 9, na parkingu przy basenie miejskim.

W celu sprawnego przeprowadzenia kontroli, policjanci drogówki informują, że osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów wyjeżdżających na kolonie, obozy, wczasy mogą je zgłaszać:

  • pod nr telefonu 47 855 12 90, 47 855 12 55

Policja prosi o zgłaszanie kontroli z przynajmniej 2-3 dniowym wyprzedzeniem. W trakcie zgłoszenia należy podać:

  • organizatora wyjazdu;
  • datę i godzinę wyjazdu;
  • liczbę autokarów.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Jak sprawdzić dane autokaru samodzielnie

Ponadto, jeśli czeka nas podróż autokarem można przed wyjazdem sprawdzić jego podstawowe dane. Umożliwia to e-usługa oferowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC;
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie;
  • jak jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe;
  • czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Usługa taka pozwala szybko i wygodnie uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży.
Istnieje również możliwość przeprowadzenia kontroli przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Policjanci zapowiadają kontrole w wakacje

Mundurowi w trakcie wakacyjnych kontroli drogowych zapowiadają, że będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów o ograniczeniu prędkości. Nie będą również pobłażali kierowcom innego zachowania, zagrażającego bezpieczeństwu pozostałych uczestników dróg. Podczas wzmożonych kontroli drogowych stróże prawa sprawdzą stan trzeźwości kierujących (również na obecność w ich organizmach środków odurzających), stan techniczny pojazdów, oraz prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych.