Kto powinien ubezpieczyć pojazd w leasingu?

Kto powinien przejąć na siebie ubezpieczenie pojazdu, który został wzięty w leasing? Na kim spoczywać ten obowiązek? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Happy customer buying brand new car local car dealership

Leasing samochodowy – o czym dokładnie mowa?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od określenia, co skrywa się pod pojęciem leasingu. O czym dokładnie mowa? Leasing to najprościej mówiąc umowa, która jest zawierana pomiędzy leasingodawcą oraz leasingobiorcą. Na jej podstawie leasingodawca zobowiązuje się udostępnić leasingobiorcy pojazd w zamian za comiesięczną opłatę.

Opłata jest stała przez cały okres trwania umowy, a jej wysokość, jak i dokładne warunki współpracy zawsze określa umowa leasingowa. Choć https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-auta-leasing/ wskazuje nam, że leasing samochodowy cieszy się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, to można zauważyć, że ta forma finansowa dostępna jest także dla klientów indywidualnych. Jeśli zatem ktoś szuka ciekawego sposobu na pozyskanie samochodu lub nawet floty samochodowej, to właśnie leasing może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Ogólnie wyróżnia się trzy rodzaje leasingu – leasing operacyjny, leasing finansowy oraz leasing zwrotny. Leasing zwrotny jest najrzadziej wykorzystywany i widać, że korzysta z niego bardzo niewielu przedsiębiorców. W przypadku leasingu operacyjnego i finansowego mamy do czynienia z rozwiązaniami, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Jednak wystarczy im się przyjrzeć, by dojść do wniosku, że w leasingu operacyjnym pojazd pozostaje w majątku leasingodawcy, zaś w leasingu finansowym przechodzi do majątku leasingobiorcy.

Pojazd w leasingu – kto odpowiada za ubezpieczenie?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się skorzystać z leasingu finansowego, czy też operacyjnego, to musimy liczyć się z tym, że przez cały okres trwania umowy właściciele pojazdu będzie leasingodawca. To skutkuje tym, że to właśnie do niego należy ostatnie słowo w kwestii ubezpieczenia OC, jak również tego, po czyjej stronie będzie leżeć jego wykupienie.

Jednak praktyka pokazuje, że firmy leasingowe najczęściej oczekują od swoich klientów pełnej ochrony, a więc nie tylko składki składni na ubezpieczenie OC, ale również OC. Podyktowane jest to tym, że leasingodawcy najczęściej udostępniają nowe pojazdy lub kilkuletnie. Gdyby postanowili się ograniczyć wyłącznie do ubezpieczenia OC, to ubezpieczamy-auto.pl wskazuje, że w razie zniszczenia pojazdu mogliby stracić swoje źródło dochodu.

Poza tym polisa AC w pewnym sensie zabezpiecza też interesy leasingobiorcy, ponieważ w razie szkody przez nieostrożną jazdę, czy działania żywiołów, nie będzie musiał wykładać gotówki. Warto przy tym zauważyć, że choć składki za ubezpieczenie OC i AC spadną na leasingobiorcę, to wszelkie zniżki za bezszkodową jazdę przypadną firmie leasingowej. Mimo tego i tak warto stawiać na ostrożną jazdę, ponieważ wówczas można spodziewać się korzystniejszej oferty ze strony leasingodawcy.

Co może obejmować ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Zakres pakietu ubezpieczenia dla pojazdu w leasingu musi być zgodne z wymogami firmy leasingowej. Najczęściej, by zagwarantować sobie maksymalną ochronę, firmy leasingowe wymagają zniesienia udziału własnego w szkodzie, holowania pojazdu po kolizji lub wypadku (jednakowo w kraju, jak i pozostałych krajach Europy), czy zapewnienia samochodu zastępczego po usterce, kolizji, czy kradzieży leasingowanego auta.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu może obejmować również naprawę pojazdu przy użyciu części oryginalnych bez amortyzacji, naprawy pojazdu w autoryzowanych warsztatach, czy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.