Kuba z Tychów wygrał XI edycję MasterChefa. Tyszanin spełnił swoje młodzieńcze marzenie

Po emocjonującym finale XI edycji MasterChefa znamy jego rozstrzygnięcie. Zwycięzcą programu okazał się Kuba Tomaszczyk z Tychów, który od kilku odcinków zachwycał podniebienia jury. Warto przypomnieć, że tyszanin w wieku 12 lat dotarł do finału MasterChef Junior, wówczas zajął II miejsce.

Materiały TVN
Kuba Tomaszczyk z Tychów

W niedzielę, 4 grudnia wyemitowano ostatni odcinek XI edycji programu MasterChef. W rywalizacji o pierwsze miejsce stanęło czworo zawodników: Ela Stróżyńska, Filip Wałek, Bartosz Nowak oraz 19-letni Kuba Tomaszczyk z Tychów.

Dwuetapowa rywalizacja o tytuł najlepszego szefa kuchni

Finał składający się z dwóch etapów odbył się w ogrodach willi Maiano we Włoszech. W pierwszej fazie zawodnicy zmierzyli się z trzema zadaniami specjalnymi. Za każde jury przyznawało im od jednego do czterech punktów. Dwójka kucharzy, która po dwóch zadaniach zgromadziła największą liczbę punktów, awansowała do dalszej części finału.

W pierwszym zadaniu tyszanin przyrządził pierś z perliczki z borowikami, ziemniakiem truflowym, granatem z limonką i sosem mięsno-warzywnym. Jury jednogłośnie uznało, że najlepszą perliczkę przyrządził Kuba Tomaszczyk. W drugim wyzwaniu kucharze musieli zmierzyć się z truflą. Tyszanin przygotował popisowy comber z królika. Michel Moran stwierdził, że jest doskonale usmażony. Dzięki pysznej kompozycji Kuba Tomaszczyk awansował do finału wraz z Barkiem Nowakiem.

W ścisłym finale uczestnicy mieli za zadanie przygotować trzydaniowe menu składające się z przystawki, dania głównego i deseru. Tyszanin na przystawkę zaserwował jury mozaikę z dorsza z pieprzem pomarańczowym, sosem na bazie wermutu i oliwą szczypiorkową, na danie główne konfitowaną perliczkę z kaszą bulgur, policzkiem wieprzowym, grzybami i sosem mięsnym, a na deser jabłko w zalewie korzennej z sosem angielskim, kruszonką migdałową i słonym karmelem.

Trudna decyzja jury

Zarówno dania Kuby, jak i Bartka Nowaka zachwyciły jury. Komisja nie miała zastrzeżeń do potraw żadnego z nich. Ostatecznie jury zadecydowało, że zwycięzcą XI edycji programu MasterChef został Kuba Tomaszczyk.

- Marzenia same się nie spełnią - skomentował werdykt 19-letni Kuba Tomaszczyk.

Zwycięzca oprócz statuetki otrzymał również czek w wysokości 100 tysięcy złotych oraz możliwość wydania własnej książki kucharskiej. Udział tyszanina w MasterChefie nie był jego pierwszą przygodą z programem. Jakub Tomaszczyk w 2015 roku wziął udział w MasterChef Junior, gdzie wówczas zajął drugie miejsce, przegrywając w finale z Natalią Paździor.

Kuba Tomaszczyk

Może Cię zainteresować:

Kuba Tomaszczyk z Tychów w finale MasterChefa. Jury doceniło jego włoskie danie

Autor: Martyna Urban

28/11/2022