Kupujesz motor? Pamiętaj o tych kwestiach

Poruszanie się motocyklem dostarcza wielu niesamowitych wrażeń, ale by w pełni z nich korzystać, należy zadbać najpierw o pewne istotne kwestie. Jakie elementy wziąć pod uwagę przed zakupem motoru, jak wygląda proces jego rejestracji oraz jakie ubezpieczenie wybrać? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w niniejszym tekście.

Rejestracjamotocykla

Chcesz kupić motocykl? Zwróć uwagę najpierw te kwestie

Jeżeli dopiero zdobyłeś uprawnienia do prowadzenia jednośladu i planujesz zakup pierwszego modelu, zwróć się o wsparcie do bardziej doświadczonej osoby. Na pewno podpowie, na co warto zwracać uwagę i jakie pojazdy omijać szerokim łukiem, aby później się nie rozczarować.

Przed dokonaniem wyboru, sprawdź następujące rzeczy:

 • Dokumenty pojazdu – upewnij się, że numery identyfikacyjne odpowiadają tym w dokumencie rejestracyjnym i że osoba sprzedająca jest rzeczywistym właścicielem motoru.
 • Historia przebiegu – jeśli starszy motocykl ma niewielki przebieg, możliwe jest, że licznik został cofnięty.
 • Stan lakieru – jakość lakieru może wiele wyjawić o kondycji motocykla. Gdy jest on mocno porysowany lub zauważysz wgniecenia, może to świadczyć o wcześniejszych kolizjach. Natomiast nowa powłoka lakiernicza może sugerować próbę ukrycia pewnych mankamentów.
 • Kondycja silnika – jeżeli silnik błyszczy i nie widać śladów użytkowania, może to być niepokojące. Wskazuje to na dokładne wyczyszczenie, które mogło mieć na celu ukrycie pewnych wad.
 • Tłumiki, podnóżki, siedzenie – powinny być w zadowalającym stanie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie skorzystaj też z możliwości jazdy testowej. To jedyny sposób, aby dokładnie przetestować takie elementy jak hamulce, sprzęgło czy silnik i zauważyć potencjalne nieprawidłowości.

Kupujesz motor za granicą? Sprawdź jego historię

Planując zakup motoru zza granicy, kluczowe jest zorientowanie się w jego przeszłości. Dzięki dostępnym online narzędziom jest to bardzo proste. Poza opcją skorzystania z płatnych serwisów oferujących raporty oparte na numerze VIN istnieje możliwość wykorzystania systemu CEPiK. W tym wypadku potrzebujesz podstawowych informacji takich jak numer rejestracyjny, VIN czy data pierwszej rejestracji.

Dzięki CEPiK możesz uzyskać dostęp do danych z różnych międzynarodowych baz za darmo:

 • AutoDNA – dane pojazdów z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Litwy, Łotwy, Norwegii, Niemiec, Niderlandów, Rumunii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Węgier.
 • CARFAX – dane pojazdów z Hiszpanii, Niderlandów, Szwecji, Norwegii, Belgii.

Zbadanie historii motocykla pozwoli Ci na potwierdzenie, czy motocykl nie był przedmiotem kradzieży, nie miał poważniejszych awarii i jakie było jego przeznaczenie. To bardzo ważne informacje, które pomogą Ci uniknąć ewentualnych niespodzianek w przyszłości.

Pamiętaj o ubezpieczeniu motoru

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i chroni w takich sytuacjach jak stłuczki, zniszczenie własności innej osoby, zarysowanie czyjegoś pojazdu czy potrącenie rowerzysty lub pieszego. Możesz je kupić np. tutaj: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/. Do tego warto też zastanowić się na wykupieniem assistance motocyklowego. Zapewni ono pomoc po wypadku lub awarii w trasie i np. naprawę na miejscu lub holowanie do warsztatu. Oprócz tego otrzymasz też wsparcie prawnika i tłumacza.

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy

Gdy sprowadzisz do Polski motocykl z innego kraju, musisz dopełnić formalności w odpowiednim Wydziale Komunikacji zgodnie z Twoim miejscem zamieszkania. Masz na to 30 dni. Przekroczenie tego okresu może skutkować nałożeniem kary w kwocie od 200 zł do 1000 zł. Urzędnikowi musisz dostarczyć następujące dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy (znajdziesz go na miejscu w urzędzie lub online),
 • umowa kupna-sprzedaży motocykla,
 • zaświadczenie o wykonaniu badania technicznego,
 • potwierdzenie wyrejestrowania motocykla za granicą,
 • tłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego.

Do tego musisz przynieść też potwierdzenia dokonania niezbędnych opłat oraz zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku. Do tego niekiedy konieczny będzie też dowód odprawy celnej – obowiązuje to w przypadku motocykli, które są sprowadzane spoza Unii Europejskiej lub krajów należących do EFTA. Sprawdź ten poradnik, by dowiedzieć się więcej.

Rejestracja motocykla z zagranicy – koszt

Za rejestrację motocykla z zagranicy należy zapłacić 120 zł. Do tego warto doliczyć też koszt tłumaczenia dowodu rejestracyjnego u tłumacza przysięgłego. Ostateczna cena zależy od języka, z jakiego nastąpi translacja.

Na tę kwotę 120 zł składają się:

 • tablice rejestracyjne – 40 zł (indywidualne to koszt 500 zł),
 • pozwolenie czasowe – 13,5 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,5 zł.

Sprowadzając motocykl z zagranicy, musisz też liczyć się z dodatkowym kosztem transportu pojazdu do Polski. Cena zależy od kraju i waha się od 500 do ponad 1000 zł. Najtańsze jest sprowadzenie pojazdu z Niemiec i Holandii. Oprócz tego należy wykonać też przegląd techniczny, którego koszt to 63 zł oraz opłacić cło i podatek VAT.