Lędziny: Nabór na śląskich lektorów do audiobooka

Autorzy książki „Tajemnica Cecylii Broll” poszukują kilkunastu osób z okolic Bierunia, Mysłowic, Tychów i Pszczyny, które wcielą się w postacie z książki. Partnerem projektu jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lędzinach i Stowarzyszenie Soundsitive Studio.

Unsplash.com
Soundtrap n30 i7mx62o unsplash

Autorzy książki poszukują osób, które potrafią mówić w odmianie języka śląskiego z okolic Bierunia, Mysłowic, Tychów i Pszczyny. – Ponieważ duża część dialogów jest po Śląsku warunkiem koniecznym jest umiejętność mówienia w tutejszej odmianie języka śląskiego. Tematyka książki dotyczy losów Górnoślązaków w czasie 2 wojny światowej i utrzymana jest w konwencji kryminału. Ma zwartą akcję, dużo dialogów, opisy rzeczywiści wojennej i odniesienia do faktów oraz miejsc historycznych z obszaru ówczesnego Kreis Pleß, Myslowitz, Tichau czy Kattowitz – informują autorzy.

Poszukiwanych jest kilkanaście osób w szerokim przedziale wiekowym:

  • 8 mężczyzn w wieku 20 – 80 lat
  • 7 kobiet w wieku 15 – 80 lat
– Osoby otwarte na nowe doświadczenia, chętne do sprawdzenia się w roli lektora zapraszamy do 31.07.2022 roku do wysyłania e-mailem swojej chęci udziału w castingu z podaniem swojego wieku i miejsca zamieszkania na nasz e-adres: tajemnicabroll@gmail.com – dodają autorzy książki.

W wiadomości wysyłanej do twórców audiobooka należy zamieścić około 2 minutowy plik audio, może być nagranie z dyktafonu z telefonu. W nagraniu należy przedstawić się oraz odczytać krótkie próbki tekstu w języku polskim i/lub śląskim (ewentualnie ze wstawkami słów po niemiecku).

– Wszystkie zgłoszone osoby poinformujemy mailowo o zakwalifikowaniu się do projektu do końca sierpnia 2022 roku. Osoby zakwalifikowane do nagrania zostaną zaproszone na spotkanie organizacyjno-informacyjne, które odbędzie się w połowie września 2022 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lędzinach – dodają twórcy audiobooka.

Każdy z uczestników ma mieć zapewniony bezpłatny przejazd na nagrania, symboliczne honorarium oraz bezpłatny udział w weekendowym wyjeździe integracyjno-kulturalnym do miejsca w Polsce lub za granicą razem ze wszystkimi lektorami i realizatorami nagrań.

Za organizację, informację, pytania oraz zgłoszenia odpowiadają: Rafał Ryszka, Anna Krypczyk. Kontaktować można się pod adres e-mail tajemnicabroll@gmail.com