Magiczny Wieczór Muzyki Klasycznej: Koncert Symfoniczny z Łukaszem Długoszem i Piotrem Baronem

17 września 2023 roku zapraszamy słuchaczy do Chorzowskiego Centrum Kultury na spektakularny koncert symfoniczny z wielkimi arcydziełami muzyki klasycznej. Koncert rozpocznie słynna Toccata i fuga d-moll Johanna Sebastiana Bacha, która zamiast na organach zabrzmi w symfonicznej odsłonie za sprawą instrumentacji dokonanej przez Adama Wesołowskiego. Wysłuchamy również malowniczej kompozycji Archaniołowie jego autorstwa, która po warszawskiej premierze zyskała wspaniałe recenzje. Inspiracją do stworzenia kompozycji była chęć uchwycenia komunikacji człowieka z tytułowymi Archaniołami. Jest ona zobrazowana w trzech częściach, opisujących sposób porozumiewania się z nimi przez człowieka: za pomocą medytacji (część I), modlitwy (część II) i rytuału (część III).

Zdjęcie główne

Całość dopełni najbardziej osławiona w historii muzyki symfonia ze słynnym motywem losu. To V Symfonia Ludwiga van Beethovena, która zostanie wykonana przez znakomitą warszawską orkiestrę, która występowała na wielu estradach koncertowych w Polsce i za granicą: w Austrii (Musikverein), Chinach (National Grand Theater), Francji (Grand Auditorium UNESCO, Palais de la Musique et des Congrès), Hiszpanii (Auditorio Nacional de Música), Niemczech (Konzerthaus), Portugalii (Grande Auditório), Włoszech, Szwajcarii, na Litwie i Ukrainie.

Koncert poprowadzi maestro Marek Wroniszewski, a solistami koncertu będą Łukasz Długosz i Piotr Baron.

Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Piotr Baron to bez wątpienia jeden z najważniejszych polskich saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej. W swojej karierze miał okazję współpracować na scenie i w nagraniowym studiu z tak ważnymi postaciami światowej sceny jazzowej jak Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Eddie Henderson, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski. Piotr Baron jest także wysoko cenionym nauczycielem, zarówno gry na saksofonach, jak i harmonii jazzowej i improwizacji. We wrześniu 2018 roku został powołany na stanowisko dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Na jubileusz trzydziestolecia działalności artystycznej został odznaczony medalem „Zasłużony kulturze - Gloria Artis”.

Magiczny Wieczór Muzyki Klasycznej: Koncert Symfoniczny z Łukaszem Długoszem i Piotrem Baronem

BILETY
40 zł / parter
30 zł / balkon
Szczegóły: chck.pl

18.00 Chorzów
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3
Program:
Johann Sebastian Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565
Adam Wesołowski – Archaniołowie na flet, saksofon i orkiestrę symfoniczną
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

Wykonawcy:
Łukasz Długosz – flet
Piotr Baron – saksofon
Marek Wroniszewski – dyrygent
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Miasta Chorzów oraz Samorządu Województwa Śląskiego.
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
https://youtu.be/-0Ucmvd4jY4