„Manufaktura Rzeźby” w Tichauer Art Gallery. Prawdopodobnie największa wystawa rzeźb w regionie

Prawdopodobnie największa w regionie, a może nawet w Polsce wystawa form przestrzennych rozpocznie się wernisażem w sobotę 9 października w Tichauer Art. Gallery w Tychach. Organizatorzy zgromadzili 200 prac 20 twórców z całej Polski. Są to dzieła klasyczne, a także bardzo nowatorskie czy nawet multimedialne.

Fot. Facebook / Tichauer Art Gallery
Wystawa rzeźb Tychy

Wśród prezentowanych rzeźb są między innymi prace Tomasz Sętowskiego, jednego z najbardziej uznanych w kraju i za granicą twórcy magicznego realizmu. Będziemy mogli także podziwiać dzieła: Salvadora Dali, Igora Mitoraja, Wojciecha Siudmaka, Bogusława Lustyka, Marthy Mulawy, Moniki Chomiuk, Andrzeja Dromerta, Anny Flaga, Dobiesława Gały, Tomasza Koclęgi, Joanny Knapek, Agnieszki Lipki, Grzegorza Michałka, Anny Perek-Sobierajskiej, Jerzego Pypłacza, Krzesimira Wiatera, Adama Wyspiańskiego oraz Aleksandry Zając.

- Taką wystawę organizujemy po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że wejdzie ona na stałe do kalendarza naszych wydarzeń - mówi Katarzyna Korus z TICHAUER ART GALLERY - Pokażemy na niej prace uznanych artystów ale też tych, którzy zaczynają swoją przygodę ze sztuką. Na wernisażu będzie na pewno wyjątkowa okazja, by z wieloma z nich porozmawiać. Wystawa potrwa co najmniej do połowy grudnia br, więc zapraszamy wszystkich, którzy w tym czasie znajdą się w Tychach, na niezwykłą przygodę ze współczesną rzeźbą.

Rzeźba za prawie 50 tys. złotych!

Nie zabraknie także prac Artura Szołdry, który pochodzi z Ustronia Śląskiego i jest jednym z najlepiej zapowiadających się rzeźbiarzy młodego pokolenia w naszym kraju. Jego rzeźba „Czarna królowa” wystawiona została na aukcji jednego z największych domów aukcyjnych w Polsce z szacowaną kwotą od 40 do 50 tysięcy złotych.

- Unikam tworzenia rzeźb pod jakieś określone gusty – mówi Artur Szołdra – głównie są to ludzie, postacie. Czasami wchodzę do warsztatu i nie mam żadnego planu. Gdzieś w kącie stoi rzeźba i „odpoczywa”, nabiera atmosfery tego miejsca. Biorę wtedy do ręki kawałek odpadu i nagle powstaje twarz, bo gdzieś spotkałem kogoś, kogo spojrzenie było tak wyjątkowe, że utkwiło mi w pamięci. Zwykle sama rzeźba może powstać nawet w miesiąc, ale to jest ta fizyczna część jej wykonania. Czasami poprzedzają ją długie chwile zanurzania się w myśli, tworzenia najbardziej odpowiedniej koncepcji. Potrafię twarz wyrzeźbić w piętnaście minut, ale uzmysłowienie sobie, jaki wyraz ma ona mieć, wymaga o wiele więcej czasu – opisuje artysta.

Kiedy i gdzie?

Tichauer Art Gallery zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Manufaktura Rzeźby”, który odbędzie się 9 października 2021 roku, o godzinie 18:00 na Sali Dark, Weizen, Free zarówno jak i na salach na pierwszym piętrze w Tichauer Art Gallery przy ulicy Browarowej 21 w Tychach. Wstęp na wydarzenie jest wolny.