Marcin Kydryński importuje lizbońskie słońce do Tychów. Wystawa zdjęć "Lizbona miasto muzyki i miłości" w Tichauer Art Gallery

Pełen refleksji spacer po Lizbonie za sprawą fotografii autorstwa Marcina Kydryńskiego czeka na odwiedzających Tichauer Art Gallery. Wernisaż wystawy w sobotę, 4 lutego 2023 r.

Kydryński foto

W Tichauer Art Gallery od 4 lutego popularny i ceniony radiowiec Marcin Kydryński prezentuje swoje prace na wystawie „Lizbona. Miasto muzyki i miłości”.

W tym dniu wszyscy, którzy przyjdą i zakupią bilet będą mieli okazję osobiście spotkać artystę, który o godzinie 18.00 otworzy wystawę „Lizbona: Miasto muzyki i miłości" oraz opowie o swojej podróż po najskrytszych zakątkach stolicy Portugalii. Tylko 4 lutego jeden bilet będzie obowiązywał zarówno na wystawę “Przestrzeń pełna wyobraźni”, jak i “Lizbona: Miasto muzyki i miłości”.

Kydryński kocha Lizbonę

Kydryński nie ukrywa, że od wielu lat jest zafascynowany Lizboną, gdzie spędza wiele czasu spacerując po jej klimatycznych zaułkach, kontemplując fado – muzykę portugalskich ulic, miłość do której zaszczepia w Polsce. Owocem tej miłości jest m.in. książka „Muzyka moich ulic. Lizbona”. To bogato ilustrowana etiuda na jeden aparat i jeden obiektyw - jak o niej mówi autor. Kydryński swoje prace publikował w „National Geographic” i jest pierwszym autorem i fotografem, któremu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał. Przedstawia momenty z życia mieszkańców stolicy Portugalii oddające atmosferę radości i rozważań o pięknie regionalnej kultury.

W przeddzień rozpoczęcia wystawy Marcin Kydryński podzielił się doświadczeniami i przemyśleniami:

Uważałem Lizbonę za chwiejące się miasto na skraju kontynentu, zapomniane trochę przez Boga, które ugina się, by nadążać za dynamiką zmian, jaką niesie za sobą Europa XXI wieku. A ja mam trochę usposobienia człowieka z lasu czy małego miasteczka, w którym czas się zatrzymał i dlatego to miasto mi odpowiadało. Świat jednak przyspieszył jak nigdy wcześniej i nawet Lizbona uznała, że musi się upudrować, założyć odświętny strój. Miodowe światło lamp zmieniono na biel żarówek. Powstało nabrzeże, przy którym cumują statki wielkie jak miasta. Tysiące turystów wciskają się w wąskie uliczki. Fotografie, które przypominam, powstały kilkanaście lat temu. Choć miasto z tych kadrów już nie istnieje, nie ma utraty. Jest zmiana. Najważniejsza jest dla mnie w Lizbonie aura muzyki, która zewsząd człowieka otacza oraz czułość i rozwiązłość. Chodząc ulicami Lizbony można odnieść wrażenie, że wszyscy się tu kochają. Uważam, że obowiązkiem fotografa jest być kronikarzem tych gorejących uczuć.

Wystawa jest preludium do koncertu zaplanowanego na 23 marca. Wówczas Marcin Kydryński zagości w Tychach ponownie wraz z gwiazdą muzyki fado, Fabią Rebordao, która wystąpi w zabytkowej sali dawnej słodowni.

Wystawa jest otwarta do 31 marca 2023 r.

  • Poniedziałek - Czwartek 10:00 - 21:00
  • Piątek - Niedziela 9:00 - 21:00
  • Cena: 25 zł bilet