Marszałek województwa śląskiego przekazał 5 mln zł na modernizację oświetlenia w mieście

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski przekazał prezydentowi Tychów Andrzejowi Dziubie umowę dotyczącą dofinansowania projektu „Modernizacja systemu oświetlenia w Tychach”.

Marszałek województwa wręczył prezydentowi Tychów umowę na dofinansowanie projektu zakładającego modernizację oświetlenia ulicznego w dwóch z czterech obszarów miasta. W ramach projektu zostanie wymienione oświetlenie. Pojawią się nowe i energooszczędne oprawy i słupy oświetleniowe. Łącznie do wymiany zakwalifikowano 1349 starych lamp – tych będących w złym stanie technicznym. Nowe lampy są wykonane w technologii LED. Wartość całej modernizacji wyniesie miasto 14,7 mln złotych, z czego 11,5 mln to pieniądze z unijnych dotacji.

- Zwiększenie kwoty dofinansowania o prawie 5 milionów złotych z ponad 6,5 miliona do niemal 11,5 miliona złotych pozwoli zmniejszyć wkład własny gminy do około 3,3 milionów na realizację tego zadania. To jednak nie jedyna oszczędność dla naszego budżetu. Dzięki realizacji tego projektu obejmującego m.in. wymianę 1349 słupów oraz blisko 2180 opraw oświetleniowych na kilkudziesięciu ulicach w mieście oraz podobnego, realizowanego w ostatnich latach w innych obszarach miasta (wymieniono wówczas ponad 2500 opraw) koszty zużycia energii elektrycznej spadną o 67%. To bardzo ważne zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynku oraz coraz trudniejszej sytuacji finansowej samorządów - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Co ma na celu modernizacja?

Głównym celem modernizacji jest poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego na terenie Tychów właśnie poprzez jego modernizację i wymianę opraw istniejących na oprawy typu LED. Stopień efektywności energetycznej w projekcie wynosi 60,94%. Cele pośrednie Projektu to m.in.:

  • Zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych substancji szkodliwych dla środowiska, w związku ze zmniejszeniem energochłonności oświetlenia. Realizacja projektu pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 569,181 ton rocznie.
  • Poprawa komfortu i bezpieczeństwa dla użytkowników dróg – lampy LED pozwalają na precyzyjne oświetlanie.
  • Osiągnięcie korzyści ekonomicznych i oszczędności budżetowych – niższe koszty eksploatacji i utrzymania oświetlenie ulicznego w mieście.
- Modernizacja oświetlenia ulicznego w Tychach to kolejny projekt, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej, niezwykle ważna w kontekście trudnej sytuacji na rynku energii. Wartość dofinansowania ze środków unijnych wzrosła o 5 mln zł do kwoty to blisko 11,5 mln zł, dzięki temu uda się wymienić wysłużoną infrastrukturę i zastąpić ją nowym oświetleniem w technologii LED. To nie tylko oszczędność energii, ale co równie istotne poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i komfort jazdy dla użytkowników dróg i ścieżek rowerowych – Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

W ramach realizowanego obecnie projektu prace prowadzone są na ulicy: Sikorskiego, Strzeleckiej, Armii Krajowej, Beskidzkiej, Oświęcimskiej, Wyszyńskiego, al. Niepodległości, Modrzewskiego, Poziomkowej, Jordana, Rondzie Strefowym, Fabrycznej, Przemysłowej, Metalowej, Krzyżowskich, Husarii Polskiej, Owczarskiej, Harcerskiej, Jaśkowickiej, Legionów Polskich, Żwakowskiej, Stoczniowców 70, Begonii, Radziejowskiego oraz na osiedlach: Zuzanna, Weronika, Paprocany i Cielmice. Honorata, Łucja, Karolina, Regina, Lucyna.

Stan zaawansowania prac wynosi obecnie ponad 65%, ale całość ma zostać zakończona do końca listopada tego roku.