Megrez włącza się do akcji „Bądź przy mnie” i ułatwia chorym na Covid kontakt z bliskimi

Program ma na celu umożliwienie chorym kontaktu z bliskimi na oddziałach covidowych dzięki wykorzystaniu smartfonów z darmowym transferem danych.

1408x594 1

Ogólnopolski program „Bądź przy mnie – wsparcie społeczne i duchowe dla chorych hospitalizowanych z powodu COVID-19” działa pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. Tyski szpital Megrez również wziął udział w programie. W ramach akcji, do dyspozycji pacjentów są na ten moment dwa telefony z pakietem rozmów oraz transferem danych, przez które chorzy będą mogli porozumiewać się z bliskimi.

Celem programu jest zmniejszenie stresu pacjentów oraz podniesienie nastroju w trudnym czasie choroby. Z uwagi na izolację, chorzy na Covid-19 bardzo często czują się osamotnieni. Część z nich to osoby starsze, które nie są zaznajomione z nowymi technologiami, takimi jak rozmowy wideo poprzez Skype’a czy Whatts’upa.

Twórcami programu jest Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie (PTODM), we współpracy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Zespołem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Polską Radą Ekumeniczną. Dlatego też program podzielony jest na dwie części. Pierwsza, czyli „Porozmawiaj ze mną” to właśnie oddanie do dyspozycji pacjentów telefonów, przez które bezpłatnie będą oni mogli rozmawiać (zarówno przez wideo jak i w formie klasycznej rozmowy) z bliskimi, z kolei druga część „Podnieś mnie na duchu” polega na zapewnieniu księżom, którzy potencjalnie odwiedziliby pacjentów, środków ochrony osobistej. Jak mówi prof. Małgorzata Krajnik, Prezes PTODM:

Celem programu jest zapewnienie, aby chorzy na COVID-19 nie byli samotni w szpitalu, zwłaszcza w okresie zagrożenia życia, bezradności i umierania i aby nikt nie był pozbawiony opieki duchowej właśnie wtedy, gdy najbardziej jej potrzebuje.

Telefony oraz karty SIM, które są dostępne dla klientów w ramach programu organizowane są bezpłatnie przez Polkomtel, operatora sieci Plus z Grupy Polsat. Do szpitali dostarczy je natomiast bezpłatnie firma kurierska FedEx Express.

Do programu zapraszane są wszystkie szpitale, które chciałyby wziąć udział w akcji.

Megrez jest również jednym z dwóch szpitali miejskich w Tychach, który wykonuje szczepionki przeciwko Covid-19. Szczegółowe informacje odnoście programu dostępne są na stronie PTODM.