Miejskie karmniki dla ptaków w parkach Tychów. Pamiętajmy o zasadach dokarmiania

Karmniki dla ptaków pojawiły się w tyskich parkach Solidarności (Miejskim) oraz Północnym, Jaworku, św. Franciszka i Klary, Górniczym, Niedźwiadków, Rodzinnym Parku bł. Karoliny oraz w paprocańskim ośrodku.

UM Tychy
Karmnik Park Tychy

Zimującemu wśród naszych licznych terenów zielonych dzikiemu ptactwu pokarm zapewni Tyski Zakład Usług Komunalnych - będą to specjalne mieszanki. Pokarm mogą przekazywać także mieszkańcy.

Prosimy jednak, by robić to bardzo rozsądnie – zarówno pod względem jakości pokarmu, jak i jego ilości. Nie można do karmników dawać np. spleśniałego pieczywa czy odpadów kuchennych. Ważne też, by nie było go za dużo, a niezjedzony pokarm nie zalegał w karmniku i nie psuł się – mówi Jakub Czardybon z wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

Czym karmić ptaki, skoro nie chlebem?

Ptaki będą nam wdzięczne, jeśli zamiast niestrawnego pieczywa będziemy im wykładać surowy, naturalny pokarm (świeże owoce, ziarno itp.) w czasie chłodów i zamarcia wegetacji roślin - gdy tylko przyroda zacznie się budzić, poradzą sobie same.

Odpowiedni pokarm dla zimujących ptaków to na przykład niesolone nasiona słonecznika, ziarno pszenicy, orzechy włoskie, żołędzie i nasiona wysokotłuszczowe (np. rzepak). To dla nich najlepszy pokarm na mroźne zimowe dni. Szczególnie lubią go wszędobylskie wróblowate (wróble, sikorki, kowaliki, mazurki czy szczygły), krukowate (kawki, gawrony, sroki, sójki) i gołębie.

Niewłaściwe dokarmianie

Przyprawy i sól w resztkach ze stołu są dla ptaków niestrawne, podobnie jak wspomniane pieczywo - czerstwe czy nawet świeże. Poza tym dokarmianie ,,rozleniwia" ptaki - bardzo szybko przyzwyczajają się, że znajdują pokarm w tym samym miejscu i czekają na niego, porzucając inne źródła. A karmnik przecież może okazać sie pusty... Powinno się więc ograniczać zaburzanie ich naturalnego sposobu żerowania.

Jeżeli widzimy, że w karmniku jest sporo pożywienia, nie dosypujmy go ,,na zapas" - prawdopodobnie zepsuje się i zaszkodzi zwierzętom. W żadnym wypadku nie podawajmy zepsutych czy rozmokniętych produktów, gdyż powodują one uszkodzenie przewodu pokarmowego i narażają skrzydlate na cierpienie.

Jeśli nie masz możliwości „mądrego dokarmiania” ptaków, lepiej nie rób tego w ogóle - kwitują błędne zwyczaje tyscy urzędnicy.

UM Tychy/ak

czytaj więcej:

Urząd Miasta Tychy

Sprawdź, jak załatwisz urzędowe sprawy!

L 1

Godziny pracy urzędu miasta w Tychach w świątecznym okresie

L 2

Budki dla ptaków i wiewiórek w Tychach

Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Czy Tychy poradziły sobie z pandemią?

Tychy stawy

Odłów ryb i spuszczanie wody ze stawów w Tychach

Roman lopez Wpw Vfb3 b B4 unsplash

"Postaw na nogi!" pod Żyrafą! Wystąpi Dawid Tomala

Owady

Tychy zapowiadają chemiczną walkę z owadami