Mieszkańcy Gostyni i Wyr sprzeciwiają się budowie CPK. Planują blokadę drogi

We wtorek, 22 lutego 2022 r., odbędzie się protest mieszkańców Gostyni i Wyr przeciwko budowie linii kolei szybkich prędkości CPK przez Gminę Wyry. Spodziewane są utrudnienia na skrzyżowaniu ulic Pszczyńskiej i Zjednoczenia w Wyrach.

Google Maps
Gmina Wyry Skrzyżowanie

We wtorek, 22 lutego 2022 r., o godzinie 16:00 w Wyrach na skrzyżowaniu ulic Pszczyńskiej i Zjednoczenia odbędzie się protest mieszkańców Gostyni i Wyr przeciwko budowie linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego przechodzącej przez gminę Wyry. Budowa linii kolejowej w tym rejonie według mieszkańców może bezpowrotnie zniszczyć środowisko.

– Gmina Wyry, nasza Mała Śląska Ojczyzna, ma charakter rolniczy, na jej terenie są duże obszary leśne stanowiące część tak zwanych zielonych płuc dla całego Górnego Śląska. Inwestycja w szybką kolej nie przyniesie naszej Gminie żadnych korzyści, bezpowrotnie zaś zniszczy te zielone walory – czytamy w treści protestu skierowanego do Ministerstwa Infrastruktury.

W proteście skierowanym m. in. do ministra infrastruktury Marcina Horały mieszkańcy podkreślają, że wybudowanie w rejonie Wyr linii kolei szybkich prędkości podzieli gminę. Dodatkowo stworzy zagrożenie dla mieszańców i zwiększy hałas. – Stanie się dla mieszkańców Gminy Wyry niewyobrażalną uciążliwością.

Protest z 2020 roku

Już w grudniu 2020 r. mieszkańcy Wyr składali protest przeciwko proponowanym wariantom przebiegu linii kolejowej przez teren gminy. Wtedy również podkreślano spokojny i wiejski charakter Wyr i Gostyni. – Od 1991 roku, nastąpił ponad 40-procentowy wzrost liczby mieszkańców, co stanowi niezaprzeczalny dowód na to, że Gmina Wyry jest wybierana jako dobre miejsce do życia ze względu na spokojny, wiejski charakter, co jest jej zdecydowanym atutem, a czemu w sposób oczywisty zagraża planowane poprowadzenie kolei dużych prędkości – argumentują mieszkańcy Gminy Wyry.

czytaj więcej:

Peron PKP Tychy Żwaków

Nowe połączenia kolejowe za prawie 6 mld zł

Oficjalne ślubowanie w tyskiej komendzie

Do służby w tyskiej komendzie wstąpili nowi policjanci!

Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Czy Tychy poradziły sobie z pandemią?

Scott graham OQM Zw Nd3 Th U unsplash

Spisowe wtorki w tyskim urzędzie miasta

Spotkanie z policjantami nad Paprocanami

Dawka wiedzy dla dzieci od policjantów

Paprocany Nad dachami

Czy na Paprocanach będzie więcej miejsc parkingowych?

Bmw

Kierowca BMW driftował na jednym z tyskich rond