Modne dodatki do ogrodu. Jak pielęgnować rośliny w glinianych pojemnikach?

Współcześnie naturalne, ogrodowe dodatki, lub te przypominające je z wyglądu, są szalenie modne. Nic dziwnego; prezentują się wyjątkowo dobrze, komponują z wieloma aranżacjami oraz są wytrzymałe. Nie mają w sobie przy tym nic z kiczu, a utrzymanie ich w nienagannym stanie jest banalnie proste. Czy gliniane pojemniki są jednak odpowiednie dla roślin? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Przekonajmy się.

Zielony ogrod

Czy gliniane naczynia są odpowiednie dla roślin?

Rośliny różnią się między sobą potrzebami. Inne muszą rosnąć w nasłonecznionych miejscach, inne preferują cień, większą wilgotność, kwaśną, a nie zasadową glebę. Czy doniczki gliniane są w stanie odpowiedzieć na potrzeby kwiatów? Może pasują tylko do części z nich?

Otóż nie! Doniczki gliniane są szczególnie cenione przez miłośników roślin ze względu na uniwersalność i wiele innych zalet, które posiadają. Należy pamiętać o tym, że glina doskonale trzyma wilgoć; przełoży się to na rzadszą konieczność podlewania. Trzeba jednak uważać z ewentualnym przesadzeniem z dodawaniem wody. Gnijące korzenie będą wtedy bardzo prawdopodobne. Choć ze względu na porowatość naczynia, jak i przepuszczalność powietrza, jest możliwość szybkiego odparowania nadmiaru wody.

Jakie zalety posiadają gliniane naczynia?

Utrzymywanie wilgoci to nie jedyna zaleta, jaką posiadają te przedmioty. Gliniane doniczki prezentują się także nadzwyczaj estetycznie. Pasują do kompozycji zarówno w stylu boho, jak i skandynawskim oraz nowoczesnym. Ze względu na swoją wagę i stabilność nie są przewracane podczas powiewów wiatrów. Nawet jeśli nie znasz się na uprawie roślin, gliniane pojemniki pomogą Ci zadbać o ulubione kwiaty. Wypełnienie doniczek żwirem lub torfem nie zaburzy wchłaniania wilgotności.

Gliniane doniczki występują także w wielu formach i rozmiarach, także stworzenie pasującego do siebie zestawu będzie banalnie proste. Dzięki temu w żaden sposób nie zostanie zaburzona wymarzona przez Ciebie kompozycja estetyczna.

Dobrej jakości gliniane doniczki nie będą ulegać pęknięciu nawet przy upadku lub wraz z mijającym czasem. Stawiając na nie, masz pewność, że nie wyrzucasz pieniędzy w błoto.

Nie masz czasu na podlewanie? Postaw na sztuczne kwiaty!

To już nie te czasy, kiedy sztuczne kwiaty kojarzyły się z nieestetycznym kiczem i były do odróżnienia od prawdziwych już na pierwszy rzut oka. Ekskluzywne sztuczne kwiaty wyglądają nieprawdopodobnie pięknie. Ponadto nie musisz ich nawozić ani podlewać. Umieszczone na balkonie lub tarasie nie będą zagrożone przez pasożyty ani nie musisz ich doświetlać w przypadku niepogody. Są za to idealną ozdobą, która wzbogaci każdą przestrzeń.

Czy gliniane doniczki mogą być zagrożeniem dla roślin?

Absolutnie nie. W pełni spełniają normy i są gwarancją bezpieczeństwa dla każdej rośliny. Nie nagrzewają się pod wpływem wysokich temperatur w takim stopniu jak np. metalowe pojemniki. Także jeśli chcesz posiadać stylowy ogród, balkon lub taras - nie zapominaj o ozdobach tego typu.