Montaż sygnalizacji świetlnej na al. Niepodległości w Tychach. Ma poprawić bezpieczeństwo

Urząd Miasta Tychy poinformował o pracach drogowych na al. Niepodległości. Przy budynku tyskiego magistratu powstanie sygnalizacja świetlna. W rejonie prac jezdnia zostanie miejscami zawężona do jednego pasa ruchu.

W środę, 10 sierpnia 2022 r., rozpocznie się montaż nowej sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie budynku urzędu miasta. Roboty drogowe mają potrwać do końca sierpnia. – Zakładamy, że nie będzie znaczących utrudnień dla kierowców, ale prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Prace potrwają do końca sierpnia – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

W związku z montażem nowej sygnalizacji zlikwidowane zostanie jedno przejście dla pieszych zlokalizowane ok. 67 metrów dalej w kierunku ul. Grota-Roweckiego. – Likwidacja przejścia wynika z konieczności dostosowania do obowiązujących przepisów. Zgodnie z nimi przejścia dla pieszych na drogach dwujezdniowych powinny być lokalizowane nie bliżej niż 200 m od siebie – mówi Jacek Tuchowski z Wydziału Komunikacji UM Tychy. – Ponadto pozostawienie przejścia dla pieszych w tak bliskiej odległości od sygnalizacji świetlnej może wprowadzać w błąd kierowców w taki sposób, że kierujący pojazdem skupiający swój wzrok na nadawanych sygnałach może przeoczyć przejście zlokalizowane ok. 70 metrów wcześniej – dodają urzędnicy.

Powód i szczegóły dotyczące nowych „świateł”

Decyzję o montażu sygnalizacji świetlnej na przejściu w rejonie urzędu miasta urzędnicy argumentują dużym ruchem, na który wpływa bliskość samego urzędu, szkoły, parku, a także przystanków. – Nagminne jest przekraczanie prędkości, dochodzi także do kolizji i wypadków. Potwierdzają to statystyki – informują urzędnicy.

Na likwidowanym przejściu w ciągu ostatnich 10 lat doszło 3 kolizji z udziałem pieszych, a na przejściu, na którym pojawi się sygnalizacja doszło do 4 zdarzeń – 1 kolizja z pieszym, 1 wypadek z pieszym, 2 wypadki z rowerzystami. Łącznie przez ostatnie 10 lat na al. Niepodległości doszło do 28 zdarzeń drogowych. – Dlatego konieczne były działania, które poprawią bezpieczeństwo pieszych w tym rejonie. Na przejściu dla pieszych powstanie sygnalizacja świetlna i dźwiękowa dostosowana do osób niepełnosprawnych – tłumaczą urzędnicy.

Koszt budowy sygnalizacji wyniesie ok. 250 tys. złotych.