MZUiM Tychy: Na przejazdach rowerowych rowerzysta ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem

W Tychach w ostatnich latach powstaje spójna sieć ścieżek rowerowych. Również na miejskich skrzyżowaniach pojawiły się ułatwienia dla rowerzystów.

Ścieżki rowerowe Śląsk

Obecnie w kilku miejscach w mieście prowadzone są prace remontowe, po których w Tychach powstaną nowe ścieżki rowerowe. W ramach prac odbywa się także modernizacja istniejących już ścieżek. Pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach zapewniają, że miasto o rowerzystach myśli kompleksowo.

Podczas ostatnich modernizacji skrzyżowań w mieście, oraz dzięki wprowadzeniu ITS w Tychach pojawiło się wiele ułatwień dla rowerzystów. – Wprowadzona została automatyczna detekcja rowerzystów na skrzyżowaniach, przy przejazdach rowerowych zamontowano wygodne podpórki dla rowerzystów, a przez większość skrzyżowań można przejechać rowerem po wyznaczonym czerwonym pasie – informują pracownicy MZUiM.

Bezwzględne pierwszeństwo rowerzysty

– Co ważne, na przejazdach rowerowych rowerzysta ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem, warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. W razie wypadku, pierwszeństwo będzie niewielkim pocieszeniem, ponieważ to rowerzysta, jako niechroniony uczestnik ruchu, odniesie obrażenia. Przed przejazdem dla rowerów warto zwolnić i upewnić się czy kierowcy ustępują nam pierwszeństwa – przypominają pracownicy MZUiM.

Jak już informowaliśmy Tychy zdecydowały się połączyć istniejące już ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe w spójną całość. W miejscach, gdzie do tej pory przejazd rowerem był utrudniony, lub brakowało ścieżek rowerowych powstają nowe połączenia. – Zależy nam przede wszystkim, aby połączyć istniejące ścieżki w spójną sieć, co ma umożliwić komfortowe podróżowanie rowerem przez Tychy. Staramy się również stale nadzorować i poprawiać stan istniejącej infrastruktury, a także budujemy nowe ścieżki – tłumaczy Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach