Na cmentarzu w Tychach powstaje pierwsze w mieście komunalne kolumbarium

Na tyskim cmentarzu w dzielnicy Wartogłowiec trwa budowa kolumbariów, czyli grobowców z niszami na urny z prochami zmarłych. Docelowo będzie ich 12.

Jak informuje Urząd Miasta Tychy gotowych jest już 6 z 12 kolumbariów. Prace mają potrwać do końca marca. Każdy moduł ma posiadać 48 nisz z dwoma miejscami na urny. Łącznie w grobowcach będzie miejsce na 1152 urny. Powierzchnia na jakiej znajdą się wykonane z granitowych płyt kolumbaria to ok. 680 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji to ponad 1,3 mln złotych.

- Sześć modułów jest już gotowych, a wokół nich trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu. Wykonane są także fundamenty pod kolejnych 6 modułów. Wszystkie 12 kolumbariów ma być gotowych do końca marca 2022 roku - mówi Jan Cofała – naczelnik Wydziału Innowacji i Inwestycji UM Tychy.

Jak informuje urząd miasta to pierwsza taka inwestycja w Tychach. Jest to alternatywa dla coraz bardziej przepełnionych miejskich cmentarzy. Urząd miasta zaznacza, że coraz częściej osoby podejmują decyzję o kremacji bliskich. W Tychach jest już kolumbarium, jednak należy ono do parafii, a nie jak w tym wypadku do miasta.

- Na cmentarzach jest coraz mniej miejsca, a z drugiej strony coraz więcej osób decyduje się na kremację bliskich. Widzimy więc coraz większą potrzebę powstania takiego dedykowanego miejsca. Zgłaszają nam ją także mieszkańcy. W planach mamy także budowę kolumbarium na ul. Barwnej – mówiła w maju 2021 r., Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.