Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu do 70 m2?

W Polsce wprowadzono ułatwienia w budowie małych domów do 70 m2 zabudowy. Dzięki zastosowaniu uproszczonej procedury możesz zbudować obiekt do zastosowań mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz wybrać projekt domu do 70 m2? Jakie ograniczenia nakładają przepisy?

Daniel mccullough htblqdxfg9k unsplash

Dom bez formalności – co to oznacza?

Przede wszystkim miej na uwadze, że przepisy mówią o 70 m2 powierzchni zabudowy, co oznacza, że przestrzeń użytkowa do dyspozycji może być większa. Jeśli chcesz wznieść obiekt o przeznaczeniu mieszkaniowym, może to być budynek jednorodzinny, wolnostojący i mający nie więcej niż 2 kondygnacje. W przypadku domków rekreacyjnych w grę wchodzą wyłącznie obiekty parterowe o rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m. Maksymalnie na 500 m2 powierzchni można wybudować jeden taki domek.

Budowa w ramach uproszczonej procedury niesie za sobą wiele korzyści. Dokumenty złożysz online, a decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu gminy otrzymasz nawet w czasie do 21 dni. Możesz uzyskać nawet do 100 m2 powierzchni.

Jakie możliwości daje projekt domu do 70 m2? Czy to obiekt wystarczający dla rodziny?

Projekt domu do 70 m2 – na co zwrócić uwagę?

4 pokoje, garaż, stosunkowo duży salon w takim obiekcie? To jest możliwe, o ile dobrze dopasujesz projekt do Twoich oczekiwań. Zerknij na oferty pracowni Domowe Klimaty. Znajdziesz w niej m.in. projekt Czajka. Zapewnia niecałe 73 m2 powierzchni użytkowej, z czego ponad 30 m2 znajduje się na poddaszu. Znalazło się w nim miejsce na aż 4 sypialnie.

Potrzebujesz garażu? Weź pod uwagę projekt Obłok 4. Na blisko 75 m2 znalazło się miejsce na 4 pokoje. Garaż ma ponad 17 mkw. Projekt przewiduje 2 dosyć duże łazienki. Prosta bryła powoduje, że obiekt będzie tani w budowie.

Takie domy mogą dać Ci jeszcze większe możliwości. Sprawdź projekt domu z werandą – Mors D. Powierzchnia użytkowa wynosi w tym przypadku blisko 55 m2, ale i tak znalazło się miejsce na 2 pokoje i dosyć dużą łazienkę. Ten projekt domu z werandą jest tani w budowie i optymalny dla pary, ale też dla rodziny z dzieckiem.

Interesuje Cię jak największa przestrzeń użytkowa? Zatem wybierz projekt Sosna. Do Twojej dyspozycji pozostaną 4 pokoje. Powierzchnia użytkowa wynosi w tym przypadku ponad 97 m2. Na parterze znajduje się pokój, który ma 7 m2. Możesz go wykorzystać, np. jako gabinet.

Który wybrać? Nie ma jednego projektu, który spełni oczekiwania każdego. Jak widzisz, nawet na tak małej powierzchni zabudowy możesz zapewnić sobie dużą przestrzeń, garaż, taras, kilka pokojów. Oceń priorytety, ustal co jest kluczowe i na tej podstawie wybierz kilka propozycji, które spełniają oczekiwania. Powierzchnia użytkowa do 100 m2 zapewnia już sporą przestrzeń. Polacy budują coraz mniejsze domy – według Głównego Urzędu Statystycznego średni metraż nowego budynku wynosi już poniżej 140 m2. Mały domek również może być spełnieniem marzeń.