Najładniejszy dom na świecie zaprojektowali architekci ze Śląska. Dom stał się tłem dla ogrodu

Projekt architektów z katowickiego biura KWK Promes został wybrany w międzynarodowym portalu architektonicznym Archello.com, jako Archello BEST OF 2021, najlepszy w 2021 roku. Jest to projekt jednorodzinnego domu, który stal się tłem dla ogrody.

Portal Archello.com co roku wskazuje najlepsze realizacje architektoniczne. Za 2021 rok najlepszym uznał "From the Garden House", czyli "dom z ogrodu", zaprojektowany przez zespół katowickiego biura KWK Promes, w tym Roberta Koniecznego.

Najpierw ogród, potem dom

Sami architekci przyznają, że ten projekt był dla nich niecodziennym wyzwaniem. - Właściciel przyszedł z gotowym projektem ogrodu, który powstawał na kompletnym ugorze, był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu - opowiadają o początkach tego projektu.

Właściciel nie chciał długo po wybudowaniu domu czekać, by cieszyć się pięknym ogrodem. Więc ogród zrealizował jako pierwszy, z jeziorem i płynnie poprowadzoną drogą do miejsca, gdzie miał się znajdować dom. Zadaniem architektów było zaprojektować taki dom, który będzie tłem dla roślinności.

Atrium w środku domu

Dom zaprojektowano tak, że parter, gdzie znajduje się część dzienna, z elewacją w szarym kolorze stapia się z barwą drogi, prowadzącej do domu. Za to piętro zbudowano w formie białej minimalistycznej bryły, kontrastującej z parterem. Łącznikiem między dwoma kondygnacjami jest miękko wykrojone atrium.

- Ogród otaczający dom ze wszystkich stron niemalże wlewa się do jego wnętrza przez półatrium w poziomie parteru - opisują architekci.

Pracownia KWK Promes zaprojektowała w Katowicach m.in. apartamentowce Unikato i Baildomb.

Zobaczcie galerię zdjęć tego niezwykłego domu!

czytaj więcej:

56629302 2472796436339015 8543074789403656192 n

Sośnierz: Szczepienia nie powinny być obowiązkowe

IMG 20211229 195827

Podziemny parking przy lodowisku po naprawie

Pierre bouyer ri EXW9d J0 Q unsplash 1

Mieszkaniec Rybnika otrzyma 30 tys. złotych

Oberschlesien 11

Nowa płyta zespołu Oberschlesien

Ściana SP 22

W Tychach powstanie nowy mural!

Dominik Borczyk

Historia młodego dawcy szpiku ze Śląska

Infokiosk

Czy tablice będą lepszym rozwiązaniem niż infokioski?