Narodowy Spis Powszechny 2021 wydłużony. Sprawdź, do kiedy potrwa

Narodowy Spis Powszechny Ludności 2021 został wydłużony o kolejne 3 miesiące. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Za odmowę udziału w spisie przewidziana jest kara grzywny.

Spis

Pierwotnie planowano, ze Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 czerwca. Zgodnie z nowelizacją został jednak wydłużony o kolejne trzy miesiące, do 30 września 2021 r.

Zmiany zostały wprowadzone, by umożliwić efektywne przeprowadzenie spisu powszechnego w warunkach zagrożenia COVID-19. Podstawową formą jest co prawda samospis internetowy, ale w szczególnych przypadkach będzie przeprowadzany przez rachmistrzów w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego.

O pytaniach w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 pisaliśmy TUTAJ.

6 zł dla rachmistrza za każdy przeprowadzony wywiad

Nowelizacja ujednoliciła także stawką wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad. Przyjęto także senacką poprawkę przewidującą wykreślenie przepisu o uznaniowym przyznawaniu dodatku lub nagrody spisowej.

Co grozi za brak udziału w spisie powszechnym?

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy. Ustawa o statystyce publicznej przewiduje sankcje za odmowę wykonania obowiązku statystycznego.

- Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie – mówi art. 57 ustawy.

Podobna kara grozi za przekazanie danych statystycznych po wyznaczonym terminie. O wiele surowsza kara grozi za podanie nieprawdziwych informacji. Według art. 56 ustawy o statystyce publicznej jest to przestępstwo, zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Ile kosztuje spis powszechny?

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. całkowity koszt jego przeprowadzenie to 386 mln zł. Największe wydatki przewidziano na rachmistrzów spisowych, pracowników jednostek służb statystyki publicznej oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego – to ponad 227,3 mln zł. Działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne mają kosztować 50 mln zł, a aplikacje spisowe i materiały wykorzystywane w ramach spisu ponad 34,8 mln zł.