Noc Muzeów 2022 w Tychach. Jakie atrakcje przygotowało miasto?

W sobotę 14 maja 2022 r., odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów, jest to okazja by zwiedzić liczne muzea, galerie sztuki i inne instytucje kultury. Większość z nich otwarta będzie do późnych godzin. Również w Tychach na zwiedzających czekają wyjątkowe atrakcje.

Fot. Tomasz Stankiewicz
Muzeum Miejskie Tychy

Zwiedzanie Stadionu Miejskiego w Tychach, wystawy w Tyskiej Galerii Sportu, fotografii Barbary Kubskiej i Zygmunta Kubskiego śladami architektury tyskich osiedli to jedynie część atrakcji jakie przygotowały tyskie instytucje kulturalne.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Tychach każdy odnajdzie coś dla siebie. Sobotnia Noc Muzeów w Tychach rozpocznie się już w piątek, 13 maja 2022 r., od spotkania z Mariuszem Czerkawskim. Wychowanek i zawodnik GKS Tychy oraz wieloletni mieszkaniec naszego miasta jako pierwszy Polak zagrał w NHL – organizacji zrzeszającej 32 drużyny hokejowe z Ameryki Północnej.

W sobotę, 14 maja 2022 r., pierwszym wydarzeniem w podczas tyskiej Nocy Muzeów będzie spacer po tyskich osiedlach A, B i Starych Tychach razem z Patrykiem Oczką. Mieszkańcy będą mogli poznać historię, architekturę i akcenty dwóch pierwszych osiedli nowego miasta i ich relacje z zabudową dawnej wsi Tychy. Wieczorem rozpocznie się trwająca do października wystawa zdjęć „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”. Wystawa skupi uwagę na człowieku, patrząc na miasto jak na dom, nie tylko jak na projekt urbanistyczno-architektoniczny.

– Wystawie towarzyszy warsztatowa propozycja dla wszystkich, niezależnie od wieku, oparta na archiwalnych fotografiach Zygmunta Kubskiego. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów plastycznych „Moje miasto gra w zielone” zobaczą, że fotografia to cenne narzędzie w dokumentowaniu wszystkich aspektów powstawania i życia miasta – informują pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.

Atrakcje dla najmłodszych w języku ukraińskim

Miłośniczki i miłośnicy tyskiego sportu również odnajdą coś dla siebie podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Tychach. Odbędzie się zwiedzanie Stadionu Miejskiego oraz wystawy Tyskiej Galerii Sportu.

– „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” to żelazny punkt programu każdej Tyskiej Nocy Muzeów. Najpierw propozycja dla nieco młodszych, czyli„Poznajmy się na sportowo”– zwiedzanie dla najmłodszych w języku ukraińskim. To kolejna odsłona cyklu spotkań „Sąsiedzi / Сусіди”, pokazująca, że Polskę i Ukrainę łączy sport, podczas której podpowiadamy także, gdzie w Tychach znaleźć miejsca do uprawiania sportu, do spacerów i sportowych zabaw – dodają pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.

Starsi odnajdą coś dla siebie podczas wieczornego zwiedzania Stadionu Miejskiego w Tychach. – To nie lada gratka, bo będzie można sprawdzić, jak po zmroku prezentuje się jeden z najładniejszych obiektów sportowych w Polsce oraz obejrzeć wybrane miejsca Stadionu Miejskiego Tychy – mówią pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.

Harmonogram wydarzeń podczas tyskiej Nocy Muzeów 2022

 • Z Tychów do NHL. Spotkanie z Mariuszem Czerkawskim z okazji 50. urodzin / 13 maja 2022 (piątek), godz. 19.00
  miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
  prowadzi: Piotr Zawadzki
  zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
  wstęp wolny
 • „Poznajmy się na sportowo” – zwiedzanie dla najmłodszych w języku ukraińskim / 14 maja 2022 (sobota), godz. 16.00–17.00
  miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
  prowadzą: Kamil Hajduk, Piotr Zawadzki
  tłumaczy: Sofiia Moseichuk
  zapisy: + 48 515 717 430 (także SMSem, podając datę i liczbę osób, np.: 14.05/2), k.hajduk@tgs.tychy.pl
  wstęp wolny
 • spacer architektoniczny „A, B i Stare Tychy” / 14 maja 2022 (sobota), godz. 17.30–19.00
  miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy
  prowadzi: dr Patryk Oczko
  zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
  wstęp wolny
 • Warsztaty plastyczne „Moje miasto gra w zielone” / 14 maja 2022 (sobota), godz. 18.00–22.00
  miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
  prowadzi: Anna Kura
  zapisy: 887 450 212 (także SMSem), a.kura@muzeum.tychy.pl
  wstęp wolny
 • Oprowadzania autorskie z kuratorkami Barbarą Kubską i Ewelina Lasotą podczas otwarcia wystawy „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”
  14 maja 2022 (sobota), godz. 19.00
  14 maja 2022 (sobota), godz. 21.00
  miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
  zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
  wstęp wolny

Sprawdź też: Czas nieutracony – zdjęcia z budowy Tychów. Budowniczy i fotograf miasta będzie miał swoją wystawę

 • „Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu” – wieczorne zwiedzanie / 14 maja 2022 (sobota), godz. 20.00–21.00
  miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem głównym na Stadion Miejski Tychy, ul. Baziowa)
  prowadzi: Kamil Hajduk
  zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
  wstęp wolny