Noc Świętojańska nad rzeką Wisłą w Bieruniu. Po przerwie wraca plenerowa impreza muzyczna!

W Bieruniu nad Wisłą w sobotę, 25 czerwca 2022 r., odbędzie się miejska impreza muzyczna. Mieszkańcy Bierunia i okolic na granicy województwa śląskiego i małopolskiego będą mogli wziąć udział w Nocy Świętojańskiej!

W programie tegorocznej imprezy będą koncerty, a także animacje dla dzieci i rodzin. Będzie wspólne plecenie wianków oraz korowód prowadzony przez zespół folklorystyczny Ziemia Bieruńska. Wystąpi również Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki. Oprócz tego Bieruński Ośrodek Kultury zapowiada wiele innych atrakcji.

Jedna z większych imprez plenerowych

Po dwuletniej przerwie do Bierunia wraca Noc Świętojańska, jedna z większych imprez plenerowych w okolicy. Nie zabraknie atrakcji znanych z poprzednich edycji. Nad Wisłą folklor i tradycja spotka się ze współczesnością.

Koncertowa Noc Świętojańska w Bieruniu

Podczas bieruńskiej Nocy Świętojańskiej wystąpią:

  • Zespół folklorystyczny " Nowobierunianki"
  • Regionalny Zespół Dziecięcy Pieśni i Tańca „Ziemia Bieruńska”
  • Zespół Krzywa Alternatywa
  • Zespół Sąsiedzi
  • Bieruńskie Werbli
  • Gwiazda wieczoru - Baranovski z zespołem

Podobnie jak w poprzednich latach, pod koniec imprezy zapłonie wielkie ognisko, które będzie towarzyszyć tanecznej zabawie.

Muzyczna impreza plenerowa

Noc Kupały, czyli święto ognia i płodności przypadało na noc z 21 na 22 czerwca, w czasie letniego przesilenia. Było to święto obchodzone przez dawnych Słowian. Po przejęciu święta przez Chrześcijan zaczęto nazywać święto Nocą Świętojańską, która do dzisiaj obchodzona jest w wielu miejscach w kraju. Bieruńska Noc Świętojańska odbędzie się w sobotę 25 czerwca 2022 roku. Uroczyste otwarcie nastąpi o godzinie 15.00.

– Ostatnia taka impreza odbyła się w 2019 roku. Potem przyszła pandemia koronawirusa i czerwcowych spotkań na granicy województw śląskiego i małopolskiego nie można było organizować. Na szczęście w tym roku impreza pod nazwą Noc Świętojańska nad Wisłą w Bieruniu powraca. Spotykamy się w sobotę, 25 czerwca o godz. 15:00 i bawić się będziemy wspólnie aż do północy. Miejsce imprezy pozostaje bez zmian - w międzywale rzeki Wisły, opodal restauracji „Degolówka”, na granicy województw – informują pracownicy Bieruńskiego Ośrodka Kultury.