Nowe obostrzenia od 27 marca. Zamknięte przedszkola, żłobki, sklepy w Tychach. Rekord zakażeń koronawirusem

Adam niedzielski

W całym kraju potwierdzono dziś, w czwartek 25.03 2021 r. 34 151 nowych zachorowań. Najwięcej w Śląskiem, bo aż 5430. Sytuacja w Tychach również trudna - minionej doby przybyło 207 nowych chorych na COVID-19. Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia związane z epidemią. Dotyczą żłobków, przedszkoli, sklepów, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Za to kościoły nie zostaną zamknięte.

Dzisiaj, 25 marca o godzinie 11.00 odbył się konferencja prasowa dotycząca nowych obostrzeń spowodowanych trzecią falą pandemii koronawirusa. Już wiadomo, jakie zmiany będą obowiązywać od soboty (27.03).

- Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór 3. fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych - mówił Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Premier podkreślał, że aby zdusić trzecią falę pandemii koronawirusa potrzebne są stanowcze kroki, kolejne obostrzenia i rygory, które będą wdrożone na dwa tygodnie (tydzień przed świętami i tydzień po świętach). Morawiecki zapewniał, iż wszystkie decyzje podejmowane są w oparciu o kilka parametrów. Pierwszy to liczba osób zakażonych, kolejny to ilość osób hospitalizowanych. Następny badany wskaźnik to liczba zgonów spowodowanych zakażeniem COVID-19. Statystyki mówią same za siebie – nowe obostrzenia są potrzebne.

Nowe restrykcje – od 27.03 do 9.04

• wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw zostaną zamknięte,
• sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw – limit jedna osoba na 20 m w,
• kościoły – limit jedna osoba na 20 m kw,
• salony fryzjerskie, salony urody – zamknięte,
• przedszkola i żłobki – zamknięte (za wyjątkiem opieki nad dziećmi medyków, żołnierzy czy służb mundurowych)
• obiekty sportowe – tylko dla osób uprawiających sport zawodowo.

Adam Niedzielski zaleca spędzanie nadchodzących świąt w bardzo wąskim, rodzinnym gronie. Dodatkowo zachęca wszystkich pracodawców do oddelegowania pracowników do pracy zdalnej.

Śląsk z największą liczbą osób zakażonych

- Przykład woj. śląskiego pokazuje jak szybko sytuacja przeciętnej w skali kraju może stać się najwyższą w Polsce W ciągu ostatnich tygodni woj. śląskie z pozycji średniej stało się liderem w liczbie zachorowań. Sytuacja na Śląsku być może będzie wymagała specjalnych rozwiązań – mówił Adam Niedzielski.

Sytuacja w województwie śląskim z dnia na dzień się pogarsza. Dynamicznie rośnie liczba osób zakażonych. Koronawirus rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Trzecia fala pandemii COVID-19 daje się dużo bardziej we znaki niż poprzednie.