Nowe podwórko na osiedlu B za 230 tys. zł. Są leżaki, miejsca do siedzenia, strefa zabaw dla dzieci, nowy chodnik

Na osiedlu B w Tychach, między ulicami Biblioteczną, Batorego i Bukową, powstało bardzo przyjemne nowe podwórko. To projekt zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego.

Prace przy projekcie pn. „Budowa chodnika, strefy biernego wypoczynku oraz strefy zabaw dla dzieci na terenie podwórka pomiędzy ulicami: Biblioteczna 20-22, Batorego 9-13, Bukowa 33” zakończyły się pod koniec 2020 roku, ale dopiero teraz, wiosną, w pełni widać efekty.

- Zrobiło się cieplej, wyrosła trawa, jest naprawdę bardzo przyjemnie. Przestrzeń nareszcie została uporządkowana. Mamy miejsce gdzie możemy odpocząć, posiedzieć, a dzieci mają gdzie się bawić. Od początku zależało mi na prostych i naturalnych rozwiązaniach, by to co powstanie wpisywało się w zieleń, która jest dookoła. Drewno, nowe nasadzenia m.in. bluszcz, trawy ozdobne to wszystko tworzy klimat – mówi Jakub Cikała, wnioskodawca projektu

Projekt kosztował ponad 230 tys. złotych. Za tą kwotę wykonano

  • rewitalizację terenów zieleni,
  • wybudowano chodnik o długości 15 metrów,
  • wykonano strefy biernego wypoczynku,
  • wykonano strefę zabaw dla dzieci.

Pojawiły się stojaki na rowery, kosze na śmieci i na psie odchody. Odgrodzono podwórko od strefy gospodarczej oraz uporządkowano strefy z pojemnikami na śmieci.

Projekt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego, realizowanego w mieście od kilku lat.

- Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość realizacji projektów, które są ważne dla ich lokalnych, małych społeczności czy grup sąsiedzkich. To ważne, by mieli wpływ na to, jak przestrzeń wokół ich domów i mieszkań wygląda. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby, a dzięki budżetowi obywatelskiemu mogą swoje plany wcielać w życie – mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych

W tegorocznej edycji BO tyszanie zgłosili 191 propozycji (145 rejonowych oraz 46 dla ogółu mieszkańców). W tej grupie znalazło się 9 projektów dot. osiedla B.