Nowość w Gemini Park Tychy. Pierwsza na Śląsku samoobsługowa wypożyczalnia książek!

Dzisiaj 4 października odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej na Śląsku samoobsługowej wypożyczalni książek. Automat stanął w tyskiej galerii handlowej.

W Gemini Park Tychy stanęła samoobsługowa wypożyczalnia książek. Jest to pierwszy taki automat na Śląsku i trzeci w Polsce. Podczas oficjalnego otwarcia głos zabrali zastępca prezydenta Tychów Maciej Gramatyka i dyrektorka MBP w Tychach Anna Krawczyk.

Nowy automat to promocja czytelnictwa

- Jest to istotny moment dla miasta i dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, bo po raz kolejny w przestrzeni centrum handlowego jesteśmy po to, by być bliżej mieszkańców. Tutaj wiele osób spędza czas robiąc zakupy, ale też tutaj mają miejsce inne aktywności miejskie. Te które mają pokazać czym tak naprawdę miasto jest, czym się zajmuje dla mieszkańców. Jakie usługi dla mieszkańców ma przygotowane. To były różnego rodzaju wydarzenia kulturalne ale też wydarzenia związane z promocją zdrowia, profilaktyką, a dzisiaj z promocją czytelnictwa - powiedział na otwarciu Maciej Gramatyka, z-ca prezydenta Tychów.

- Z czytelnictwem w Tychach nie mamy problemu, natomiast zawsze może być lepiej i dlatego jesteśmy tutaj obecni z takim automatem, który pewnie w sposób nieco łatwiejszy będzie udostępniał mieszkańcom książki do wypożyczenia. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o takim urządzeniu to nie miałem wątpliwości, że warto, żeby w Tychach taki automat stanął. Szczególnie dlatego, że tyska mediateka w moim odczuciu jest najnowocześniejszą na Śląsku i jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Książkomat, który tam funkcjonuje był jednym z pierwszych w Polsce. Ten automat w centrum handlowym dołącza do całej gamy usług XXI wieku, oby był używany często przez mieszkańców. Zachęcamy do korzystania już teraz wszystkie osoby posiadające kartę biblioteczną - dodał.

Jak korzystać z samoobsługowej wypożyczalni książek?

Korzystanie z automatu, który stanął w Gemini Park Tychy jest bardzo proste. Potrzeba jedynie karty czytelnika. Po podejściu do ekranu wypożyczalni, wystarczy zbliżyć kartę, a następnie wybrać numer skrytki z której chcemy pobrać książkę. Zwrot książek działa w ten sam sposób. Podchodzimy do automatu, zbliżamy kartę, skanujemy książkę i otwiera nam się skrytka do, której należy włożyć wypożyczoną lekturę.