Nowy sposób sprzedaży biletów za pomocą automatów ZTM w całej Metropolii. Ruszają testy

Metropolia ZTM planuje wprowadzenie nowego sposobu sprzedaży biletów z wykorzystaniem automatów. W najbliższych dniach odbędą się konsultacje, podczas których będzie można z nich skorzystać. Dodatkowo będzie można wyrazić swoją opinię na ich temat.

Original 13

Nowoczesne, czytelne kasowniki oraz automaty obsługujące płatności zbliżeniowe będą wprowadzane sukcesywnie w autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. 12 i 13 stycznia ochotnicy będą mogli skorzystać z innowacji i wyrazić swoje zdanie na ich temat. Montaż kasowników i biletomatów to jeden z elementów wprowadzenia nowego systemu płatności w pojazdach ZTM.

- Wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażone w nowe urządzenia. Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać karty ŚKUP, jak również płatności zbliżeniowe. Podobne urządzanie, z dużym i dotykowym ekranem, funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach - czytamy w komunikacie Metropolii ZTM.

Drugim typem urządzeń będą kasowniki, które będą służyć do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP.

Ile urządzeń zostanie zamontowanych?

Zgodnie z zapowiedzią ZTM, urządzenia będą montowane proporcjonalnie do liczby drzwi w pojeździe. Oznacza to, że autobus z trzema wejściami będzie miał trzy urządzenia - główny automat z ekranem dotykowym oraz dwa mniejsze kasowniki. Dzięki tej zmianie zarówno osoby korzystające z karty ŚKUP, jak i zbliżeniowego środka płatniczego, będą mogły kupić bilet.

Urządzenia obligatoryjnie będą montowane w nowych pojazdach. Przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy na montaż automatów i kasowników w pojazdach, a zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pojazdy ZTM będą musiały zostać wyposażone w jeden główny automat obsługujący płatności zbliżeniowe.

- W trosce o to, aby urządzenia w możliwie największym stopniu spełniały oczekiwania podróżnych, Metropolia zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach. (...) Zgłaszane uwagi będą analizowane i uwzględniane w pracach nad ostatecznym kształtem systemu. - dodaje Metropolia ZTM.

Chętnych do przetestowania urządzeń zarząd ZTM zaprasza mieszkańców do siedziby Urzędu Metropolitalnego GZM przy ul. Barbary 21A, w dniach 12-13 stycznia 2022 roku. Osoby, które chcą wziąć udział, proszone są o zgłoszenie się na adres: l.korsak@metropoliagzm.pl lub m.polap@metropoliagzm.pl wraz z podaniem numeru telefonu do kontaktu oraz proponowanych godzin.

czytaj więcej:

Obecnie pasażerowie ZTM mogą korzystać z ponad 130 automatów biletowych

W Tychach pojawią się nowe biletomaty

FAP Tychy

„Cienias”, „cienkocienko”? Cinquecento to dziś już klasyk

ITS pomiar prędkości Tychy

Lista odcinków objętych automatycznym pomiarem prędkości

Prace drogowe w Tychach

Spis zakończonych i trwających prac drogowych

SMT Tychy Bieruń

Start nowego sezonu Samochodowych Mistrzostw Tychów

CBR Nexteer Tychy

Nowa inwestycja Nexteer Automotive w Tychach

IMG 20211203 092058 01 jpeg

Kiedy ITS w Tychach zostanie włączony