Priorytety przy szkolnych zakupach
Jak wiadomo, tworzenie listy zakupowej polega najczęściej na tym, że najpierw zapisuje się na niej rzeczy, które jako pierwsze przychodzą do głowy. Można więc uznać, że korzysta się z nich najczęściej, a co za tym idzie, należą one do grupy priorytetowej, o której w żadnym razie nie można zapomnieć. Zawierają się w nich między innymi:
- zapas długopisów oraz ołówków;
- zeszyty w linie i w kratkę, a także w razie potrzeby gładkie;
- plecak, jeżeli takowy jest potrzebny w razie zniszczenia poprzedniego;
- buty po szkole, które będą dla dziecka wygodne, ponieważ będzie z nich korzystać kilka godzin dziennie;
- pojemna śniadaniówka, jeżeli dziecko nie je obiadu w szkole;
- plan lekcji zarówno do powieszenia w domu, jak i do noszenia w szkole;
- kredki, mazaki i inne przybory plastyczne.
Oczywiście dla każdej osoby zupełnie różne rzeczy będą ważniejsze od innych, jednakże te powinny być brane pod uwagę bez względu na wszystko. Bez nich prawidłowe funkcjonowanie dziecka w szkole może być nieco problematyczne, a w najgorszym przypadku może ponieść ono konsekwencje ze strony kadry pedagogicznej.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Dodatkowe rzeczy, które można zakupić po to, aby ułatwić dziecku funkcjonowanie w szkolnej rzeczywistości, nie stanowią aż takiego priorytetu, jednakże warto zwrócić na nie uwagę. Są to drobiazgi, z których uczeń niekoniecznie będzie korzystał na każdej lekcji, ale w razie gdyby nastąpiła taka konieczność, wiadomo będzie, że zostały podjęte odpowiednie kroki przygotowawcze.
Przedmioty, które powinny znaleźć się w plecaku każdego ucznia:
- zestaw geometryczny (linijki, ekierki, cyrkiel);
- tabliczka mnożenia w postaci niewielkiego kartonika, który można schować w piórniku;
- dla uczniów klas maturalnych dodatkowe skoroszyty na materiały potrzebne do nauki na egzamin;
- rudnopis, w którym dziecko będzie mogło zapisywać swoje myśli;
- w zależności od zainteresowań ucznia i przedmiotów, które rozszerza – atlas geograficzny, tablice chemiczne i matematyczne, a także tabele językowe.
A co ze strojem gimnastycznym?
Nie należy zapomnieć o jednym z najważniejszych elementów zapotrzebowania szkolnego każdego ucznia – stroju na WF. Zazwyczaj stroje na WF składają się z luźnej, przewiewnej białej koszulki, najlepiej bawełnianej, spodenek bądź legginsów (w zależności od komfortu ucznia i zasad szkolnych), a także obuwia, tzw. tenisówek z dobrą przyczepnością do sportowych powierzchni.
Dodatkową rzeczą, którą można zawrzeć w kategorii stroju gimnastycznego, jest bidon na wodę, który uczeń będzie mógł postawić w rogu sali i w razie potrzeby skorzystać z niego. Jesienią i zimą warto pamiętać o bluzie, a w ciepłe pory roku o opaskach wchłaniających pot szczególnie wtedy, kiedy uczeń bardzo sobie ceni lekcje wychowania fizycznego.