Od 28 grudnia obowiązuje Narodowa Kwarantanna. Co dokładnie znaczy?

Od 28 grudnia w całym kraju będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. To tak zwana Narodowa Kwarantanna, która zakłada m.in. zamknięcie hoteli czy stoków narciarskich.

Corona 4983571 1920

17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia w związku w pandemia koronawirusa. Wejdą one w życie 28 grudnia, tuż po świętach i wstępnie potrwać mają do 17 stycznia.

W ramach "Narodowej Kwarantanny” będą utrzymane dotychczasowe obostrzenia, m.in. pozostaną zamknięte punkty gastronomiczne, kluby fitness, kina, teatry oraz inne miejsca rozrywki i kultury. Dodatkowo, ponownie zamknięte zostaną galerie handlowe oraz hotele – te nie będą mogły przyjmować także osób podróżujących służbowo. To samo będzie dotyczyć stoków narciarskich. Dodatkowo osoby, które powrócą do Polski transportem zorganizowanym czeka 10- dniowa kwarantanna.

Jak zapowiedziano, w Sylwestra na terenie całego kraju obowiązywać będzie godzina policyjna. Potrwa ona od 19 do 6 rano. W tych godzinach obowiązuje zakaz poruszania się.

Rosnąca liczba zakażeń

Jak stwierdził Minister Zdrowia, „narodowa kwarantanna” ma za zadanie przygotować ludzi na przyjęcie szczepionki, którą w pierwszej kolejności będą mogli przyjąć pracownicy służby zdrowia, służb mundurowych oraz seniorzy. O pierwszych szczepionkach w Tychach, które będzie oferował szpital Megrez pisaliśmy tutaj.

Możliwość wprowadzenia Narodowej Kwarantanny zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji 4 listopada.

Jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tys. mieszkańców będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, m.in. zakaz przemieszczania się, mówił.

Liczba zakażeń w ostatnich dniach i tygodniach faktycznie znacząco wzrosła, jest też bardzo dużo zgonów.

Co właściwie oznacza termin „narodowa kwarantanna”?

Termin „narodowa kwarantanna” wzbudził wiele kontrowersji, ponieważ oficjalnie nie funkcjonuje on w polskim prawie. Jak powiedział w rozmowie z Onetem profesor Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, aby wprowadzić ograniczenia m.in. w zakresie poruszania się, zgodnie z polskim prawodawstwem należałoby wprowadzić któryś ze specjalnych stanów: stan wojenny, stan klęski żywiołowej lub stan wyjątkowy. To jednak mogłoby skutkować ubieganiem się obywateli (m.in. przedsiębiorców) o odszkodowania. W kontekście godziny policyjnej sprawa również jest kłopotliwa. Jak stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar na stronie rpo.gov.pl:

Przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi pozwalają jedynie na czasowe ograniczenia SPOSOBU przemieszczania. Nie mogą być one natomiast podstawą do wprowadzenia całkowitego ZAKAZU poruszania się.

Premier apeluje jednak o przestrzeganie obostrzeń, co pomoże Polsce przygotować się na szczepienia i ograniczy w znacznym stopniu transmisję wirusa.

Apel do wszystkich państwa, żeby przestrzegać zaleceń, zakazów, obostrzeń, rygorów, bo one mogą uratować tysiące istnień ludzkich. To powinniśmy potraktować ze śmiertelną powagą: zabawa sylwestrowa nie w tym roku, powiedział premier.

fot. pixabay