Odkryty basen w Tychach. Zobacz na archiwalnych zdjęciach jak wyglądał!

W ubiegłym wieku, w ciepłe dni tyszanie szukali ochłody na osiedlu A. Dokładnie na odkrytym basenie przy ulicy Andersa. Dzisiaj w miejscu dawnego basenu są boiska piłkarskie, a po kąpielisku nie ma śladu. Zobacz na zdjęciach jak wyglądał odkryty basen.

W latach 30. XX wieku w Tychach powstał basen. Następnie po drugiej wojnie światowej został on zmodernizowany. Znajdował się w pobliżu osiedla A i dworca PKP. Na zdjęciach pochodzących ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach można zobaczyć jak około 1959 roku wyglądał tyski odkryty basen. Wieże do skoków, szatnie, prysznice oraz baseny - to wszystko służyło mieszkańcom Tychów, którzy poszukiwali ochłody w ciepłe dni.

Odkryty basen został zamknięty w 1997 roku z powodu złego stanu technicznego. Wtedy też pojawiły się plany ponownej modernizacji i rozbudowy kąpieliska. Koszt takiej budowy miał być zbliżony do wybudowania takiego samego, tylko, że nowego kąpieliska przy krytym basenie na ul. Edukacji. Zdecydowano, że nie opłaca się odnawiać odkrytego basenu i postawiono na kryty basen, który służy mieszkańcom przez cały rok. Decyzję argumentowano także brakiem miejsca przy ul. Andersa na rozbudowę basenu.

W 2021 roku prezydent Tychów Andrzej Dziuba na posiedzeniu rady miasta Tychy stwierdził, że miasto ma ważniejsze wydatki niż budowę odkrytego basenu. Biorąc pod uwagę rosnące koszty inwestycji oraz rosnące koszty utrzymania obecnej miejskiej infrastruktury, na budowę nowego odkrytego basenu tyszanie będą musieli jeszcze trochę poczekać, o ile w ogóle taki obiekt ponownie pojawi się w mieście.

czytaj więcej:

Budynek Organizacji Społecznych, oddany do użytku w 1964 roku

Tychy z lat 70. ubiegłego wieku na archiwalnych zdjęciach

Dworzec PKP w Tychach

Dworzec kolejowy w Tychach na zdjęciach

Pocztówki z Tychów

Tychy na pocztówkach z XX wieku

Bitwa wyrska rekonstrukcja

Już w sobotę rekonstrukcja bitwy wyrskiej z września 1939

Muzeum miejskie tychy w chacharskich mundurach czulow w latach II wojny swiatowej herbert i ewald w mundurze mrukwa w tle szkola 1941

W Muzeum Miejskim nowa wystawa o II wojnie światowej

Tychy lata 70. XX wieku

Tychy lat 60. na kolorowych zdjęciach fotografa z USA

MM Ty F 2461

Kameralne warsztaty fotograficzne w Tychach