Ojciec kubizmu w Tychach. Wystawa prac Marca Chagalla

Nie trzeba jechać do Paryża czy Nowego Jorku, by podziwiać prace jednego z najbardziej ikonicznych artystów pierwszej połowy XX wieku, prekursora kubizmu Marca Chagalla. Od 13 kwietnia kolekcję jego dzieł wystawia Tichauer Art Gallery.

Tichauer Art Gallery
Marc Chagall


Zanim poznał go cały świat sztuki, był ubogim Żydem urodzonym w białoruskim Łozinie jako najstarsze z dziewięciorga dzieci sprzedawcy śledzi - Mojsze Zacharowiczem Szagałowem, co odbiło się w jego sztuce, gdzie intelektualne prądy Zachodu mieszają się ze wschodnimi inspiracjami. Jego wizja wstrząsnęła światem plastyki i wywróciła go do góry nogami.

Jego imieniem nazwano nawet planetoidę.

Pierwszą prawdziwą ostoję znalazł w Paryżu w sławnej dzielnicy Montparnasse, lecz poszukiwania nosiły go po świecie - próbował nawet wrócić do radzieckiej Rosji, lecz bolszewicy odtrącili jego sztukę jako zbyt awangradową. Jego ukochaną barwą był błękit, do czego odnosi się tytuł wystawy - „Poezja błękitnej duszy”.

Jednak moja sztuka, sądziłem, jest być może sztuką szaloną, płomienną rtęcią, błękitną duszą wybuchającą z płócien - określał swoją twórczość wielki innowator.

Dostępna dla zwiedzających od 13 kwietnia wystawa w tyskiej Tichauer Art Gallery to zbiór ponad stu dzieł - obrazów i grafik w technikach sięgających od drzeworytu do kartki pocztowej - oraz poezji w autorskim tłumaczeniu.

[Jego] wiersze opływają w oniryczne obrazy, automatycznie pojawiające się w głowie czytelnika, co z pewnością dowodzi ogromnego wpływu malarstwa na jego drugą wielką pasję, którą było pisanie - czytamy w opisie wystawy.

Wystawa Chagall. Poezja błękitnej duszy będzie dostępna do 9 czerwca. Bilety w cenie 30/39 złotych dostępne w galerii.

01 fot michal jedrzejowski

Może Cię zainteresować:

Widoki z bliska – wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Autor: Tekst sponsorowany

03/04/2024

.Światła Środuli - lśnienie", obraz Jacka Rykały

Może Cię zainteresować:

Między pięknem a przerażeniem. Przekrój sztuki Jacka Rykały w Tichauerze

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/03/2024

Rzeźba Kosmolot, osiedle M, Tychy

Może Cię zainteresować:

Telesfor to czy Kosmosonda? Odlotowe tyskie rzeźby plenerowe

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/03/2024