Opowiedz swoją historię – Muzeum Miejskie zbiera historie życiowe mieszkańców Osiedla A

Muzeum Miejskie w Tychach rozpoczęło akcję zbierania historii biograficznych mieszkańców osiedla A. W ramach prowadzonego od 2018 Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy, opowieści mieszkańców najstarszego tyskiego osiedla zostaną spisane i w ten sposób ocalone od zapomnienia.

Muzeum miejskie tychy fot zygmunt kubski 1962 mmty f 1925 3

W zakresie działań programu rewitalizacji prowadzone są różne inicjatywy upamiętniające dawne życie w Tychach. Jak możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta Tychy, Muzeum Miejskie niedawno ogłosiło akcję "My z Osiedla A.", w ramach której zaprasza ono mieszkańców do dzielenia się swoimi historiami. W szczególności do opowiadania o swoich doświadczeniach zachęcane są osoby mieszkające na osiedlu od początku jego istnienia. Osiedle A powstało w 1951 roku i jest pierwszym w Tychach - to miejsce, które zostało zbudowane zaraz po podjęciu decyzji o rozbudowie dawnej osady.

Społeczność Tychów to wspólnota wielobarwna. Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Miejskiego, mieszkańcy najstarszego osiedla w Tychach są szczególnie cennymi świadkami wielu zmian społecznych i historycznych, mającymi dodatkowo bardzo ciekawe biografie. Wielu obywateli aglomeracji to osoby z różnych części Polski, którzy przesiedlili się do miasta z uwagi na pracę.

Dzięki rozbudowanej sieci osiedli, Tychy to miasto o silnych więziach społecznych na poziomie lokalnym. Muzeum Miejskie zachęca do międzypokoleniowej wymiany informacji i opowieści, które spisane i utrwalone nie ulegną zapomnieniu i będą bazą wiedzy o minionych czasach. Mikro-historie, opowiadane z perspektywy osobistych przeżyć pozwalają szerzej spojrzeć na przemiany społeczne oraz zrozumieć specyfikę każdej wspólnoty.

Wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoją historią mogą kontaktować się z Agatą Berger – Połomską i Anną Kurą, pod numerem telefonu 32 327 18 20 –21, wew. 24, bądź mailowo: a.berger@muzeum.tychy.pl i a.kura@muzeum.tychy.pl.
Więcej informacji o akcji dostępnych jest na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach. Program Rewitalizacji trwa do 2023 roku. O programie można przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego w Tychach.

fot. Zygmunt Kubski/ muzeum.tychy

czytaj więcej:

Tychy wyjątkowe śląskie miasto 12

Spacer po Tychach śladem architektury lat 80. i 90.

V Targi Książki w Katowicach, listopad 2022

Tychy na śląskich targach książki. Albumy, monografie i inne

Manifestacja "Solidarności"

„Śląska Duszo Solidarności” - koncert ku czci walk o wolność

Polonia Tychy

O klubie Polonia Tychy i osiedlu A opowie ekspert

Grzegorz piątek

Autor głośnej książki o Gdyni w czwartek w tyskim muzeum

Herbaviarnia gruzińska plac bieruta baczyńskiego tychy

Zielarskie warsztaty herbaciarnią Gruzińską w tle

Muzeum Miejskie w Tychach

O wystawach i nie tylko. Konferencja w Muzeum Miejskim