Osada Czułów w Tychach. Jak mieszka się w odnowionych familokach? Zobacz zdjęcia

Czułów to osada, która powstała w latach 1898-1902. Przy dzisiejszej ul. Katowickiej stanęło kilkanaście dwupiętrowych budynków, głównie dla pracowników fabryki papieru i celulozy, która rozpoczęła produkcję w 1887 roku. Po latach, familoki doczekały się remontu. Za ponad 11 mln zł wykonano termomodernizację 12 budynków, w których wyremontowano blisko 100 mieszkań.

Remont trwał 2 lata. Podczas prowadzonych prac, mieszkańcy trafili do lokali zastępczych. Ocieplenie odbywało się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dzięki zastosowaniu techniki od wewnątrz, zamiast klasycznego sposobu obłożenia elewacji styropianem, udało się zachować charakterystyczną czerwoną cegłę, z której zbudowano familoki. Wcześniej, na terenie Osady wyremontowano świetlicę środowiskową, z której korzystają potrzebujące dzieci i młodzież.

Pełnowymiarowy remont wnętrz, który obejmował także budowę nowych źródeł ciepła znacznie podwyższył standard i jakość życia mieszkańców osiedla. Wielu z nich od jest od lat związanych z Czułowem. Pani Jolanta i Eugeniusz Foryńscy mieszkają tam od 41 lat.

- To nasze miejsce na ziemi, nie zamienilibyśmy go na mieszkanie w centrum Tychów. Mamy dużo zieleni, świeże powietrze i spokój. Mam mieszkanie, działeczkę, garaż, co nam więcej trzeba? – mówi zgodnie małżeństwo.

Na osiedlu planowane są kolejne metamorfozy. Miasto zabezpieczyło już budżet na poczet inwestycji, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią miejsce. Planowane jest m.in. powstanie nowych ławek, placu zabaw, chodników czy altan śmietnikowych.

czytaj więcej:

Znicze

Kto zmarł w 2021 roku?

S1 budowa

Budowa S1 między węzłami Bieruń i Oświęcim

Uszkodzona instalacja artystyczna

Ktoś zdewastował tyską instalację "Meluzyny"

Parking poziom -4

Co dalej z podziemnym „basenem” w Tychach?

227794775 3176045812682143 9014550497339227271 n

Ponowny zakwit sinic w Paprocanach

Policja

Policjanci odwiedzili dzieci spędzające półkolonie

Zniszczony korzeń przy ul. Cyganerii

Uszkodzone korzenie przy ul. Cyganerii