Oświetlenie boiska Tychy Falcons może doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym? Petycja mieszkańców

Mieszkańcy Tychów zwrócili się z petycją do Rady Miasta Tychy w celu podjęcia działań dotyczących zmiany oświetlenia boiska Tychy Falcons. Lampy mają oślepiać mieszkańców i kierowców.

BIP Tychy
Światło

Tyszanie zwracają w petycji uwagę, że po zmroku lampy oślepiają osoby, które przemieszczają się okolicznymi ulicami. Dodatkowo oświetlenie boiska ma oślepiać kierowców, co według składających petycji może prowadzić do „niebezpiecznych sytuacji drogowych, skutkujących poważnymi wypadkami komunikacyjnymi”. Według mieszkańców „może to prowadzić do utraty zdrowia oraz życia postronnych osób, a nawet może doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym”.

Naruszenie norm prawa budowlanego?

Mieszkańcy zwracają również uwagę, że oślepiające oświetlenie boiska Tychy Falcons „może stanowić immisję w stosunku do właścicieli okolicznych nieruchomości”. Składający petycję powołują się na artykuł 144 Kodeksu Cywilnego, który mówi, że „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Mieszkańcy w rozumieniu artykułu 222 Kodeksu Cywilnego paragrafu 2 apelują o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Według petycji Rada Miasta Tychy powinna sprawdzić czy oświetlenie boiska, nie stanowi naruszenia właściwych norm administracyjnych, w szczególności norm prawa budowlanego.

Boisko Tychy Falcons

W 2020 roku rozpoczęły się prace nad boiskiem do futbolu amerykańskiego na osiedlu Z-1 W Tychach. Boisko powstało przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Korzystać z niego mogą nie tylko zawodnicy Tychy Falcons, ale także młodzi piłkarze i mieszkańcy osiedla.