Paprocany polecają się na wycieczkę. Nie tylko dla mieszkańców Tychów

Jezioro usytuowane w południowo-zachodniej części miasta, od lat cieszy się zainteresowaniem mieszkańców całego regionu. To miejsce, które naprawdę warto odwiedzić.

Jezioro statki

Słowem wstępu

Sztuczny zbiornik powstał w 1796 roku na potrzeby działającej wtedy Huty Paprocańskiej. Dziś, w miejscu jej pozostałości funkcjonuje restauracja. Jezioro, jak wiele podobnych miejsc w regionie zostało powtórnie zagospodarowane pod koniec lat 80. XX wieku. W wyniku przeprowadzonej rekultywacji udało się osuszyć zbiornik, usunąć osad i obniżyć grunt. Dzięki temu - dziś oprócz ważnej funkcji retencyjnej (zalew stanowi ochronę przeciwpowodziową dla kilku dzielnic miasta) Paprocany to przede wszystkim miejsce rekreacji.

Jak dojechać?

Dobrą bazą wypadową może być popularny parking przy ul. Sikorskiego 100 lub Nad Jeziorem 45. Warto jednak pamiętać, że zwłaszcza w pogodne dni - ciężko upolować tam wolne miejsce. Spokojniejszą alternatywą jest parking pod remontowanym obecnie Zameczkiem Myśliwskim w Promnicach. Najprościej dostać się tam (od strony Tychów) DK1. Po zjeździe z trasy, w głąb lasu prowadzą liczne drogowskazy wskazujące Promnice. Autobusy ZTM (kursujące na trasie Katowice-Tychy), którymi można dojechać nad jezioro to 4 i 14.

Atrakcje dla każdego

Spacer, wypad rowerowy, zabawa z dziećmi, plażowanie, wędkarstwo czy sporty wodne. Na Paprocanach - możliwości jest naprawdę wiele. Powierzchnia jeziora to ponad 130 hektarów, a średnia głębokość wynosi niecałe 2 metry.

Rozpoczynając pieszą wędrówkę lub wycieczkę rowerową - warto skusić się na przekąskę, serwowaną w kilku punktach. Szczególną popularnością cieszy się lodziarnia Gramy usytuowana tuż drewnianych pomostach, które już niebawem - przejdą remont. Wymianę czekają elementy konstrukcji drewnianej oraz stanowiska do cumowania. Części metalowe mają zostać zabezpieczone przed korozją. Termin składania ofert dla chętnych wykonawców mija 19 kwietnia. Pomosty są doskonałym miejscem na małą kąpiel słoneczną bądź relaks.

Trasa wokół jeziora jest w pełni przystosowana zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Została wybudowana w 2014 roku. Całość to zaledwie 6 kilometrów. Prowadzi przez leśne ścieżki pasu ochronnego GOP. Po drodze napotkać można także roślinność, będącą pozostałością Puszczy Pszczyńskiej. W wielu miejscach usytuowane są ławki z widokiem na wodę, na których można odpocząć czy podziwiać piękno przyrody.

Podczas wycieczki dookoła jeziora nie sposób przeoczyć wejście prowadzące na teren Zameczku Myśliwskiego w Promnicach. Chociaż leży on na terenie Kobióru - jest bardzo popularną atrakcją związaną z Paprocanami - w końcu znajduje się tuż obok jeziora. Obecnie w Promnicach prowadzony jest remont elewacji i dachu. Niestety - przez pandemię - wnętrze Zameczku pozostaje wyłączone z użytku.

Na terenie MOSIRu, nad północno-wschodnią częścią zbiornika znajduje tzw. Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany. Do jego głównych atrakcji należy plac zabaw, wodny plac zabaw, park linowy, plaża z wydzielonym kąpieliskiem czynnym w sezonie oraz wypożyczalnia sprzętu rowerowego.

Nad jeziorem działa również Klub Żeglarski Ziemowit, który zaprasza chętnych na tegoroczny kurs żeglarski, który rozpocznie się już 10 kwietnia! Dodatkowe informacje znajdują się na Facebooku klubu.

Wszystkich fanów wędkarstwa czeka miłe zaskoczenie. Tyskie Koło Łowieckie nr 60 to aż 12 możliwości. W wielu punktach - łowienie ryb dozwolone jest przez całą dobę. Wody jeziora zamieszkują m.in. okonie, szczupaki, węgorze, karasie czy karpie.