Pierwsza Komunia święta 2021 w czasach pandemii – stanowisko archidiecezji katowickiej

Komunia

Przed nami maj, czyli miesiąc, w którym najmłodsi po raz pierwszy przyjmują Eucharystię. W tym roku, podobnie jak w poprzednim uroczystości będą ograniczone przez pandemię koronawirusa. Sprawdźmy zalecenia archidiecezji katowickiej.

Przygotowania do uroczystości

- Pierwszej Komunii świętej udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje - napisał abp Skworc w wytycznych adresowanych do proboszczów archidiecezji.

Przygotowanie do pierwszej Komunii świętej powinno mieć również charakter indywidualny, by zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Pierwsza Komunia święta 2021 - zalecenia

- Aktualna sytuacja epidemiczna nie pozwala zorganizować uroczystości Pierwszej Komunii Św. w dużej grupie choćby w ramach szkoły. W kościołach obowiązują ograniczenia liczby wiernych, a poza tym niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest wciąż bardzo realne – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej. - Wydział Duszpasterski zachęca i zaleca przygotowanie tego wydarzenia w wymiarze indywidualnym i rodzinnym. Ta nowa konieczna forma, pozbawiona poniekąd tej zewnętrznej otoczki, pozwala skoncentrować na tym, co jest najważniejsze, a właściwie na Tym, który jest najważniejszy, który jest Bohaterem nie tylko pierwszej, ale w ogóle Komunii św. - dodaje Tomasz Wojtal.

Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne w archidiecezji katowickiej powinny przebiegać podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku. Dodatkowo nadal obowiązują wytyczne, które zostały wydane 4 maja 2020 roku przez metropolitę abp Wiktora Skworca. Czytamy tam, że zaleca się proboszczom organizowanie pierwszej Komunii świętej w stałym kontakcie i porozumieniu z rodzicami i katechetami. Arcybiskup twierdzi iż najlepsza formą jest zorganizowanie uroczystości dla pojedynczej rodziny lub kilku rodzin w ścisłym reżimie sanitarnym. Odkładanie pierwszej Komunii świętej w czasie mija się z celem, a duchowość dzieci mocno na tym cierpi.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej