Pierwszy taki dach na tyskiej szkole! Będzie pokryty zielenią

Jak informuje Urząd Miasta Tychy na dachu Szkoły Podstawowej nr 13 przy al. Niepodległości 108 rozpoczęło się układanie zielonego dachu ze specjalnej mieszanki mchów i porostów. To pierwszy taki dach na budynkach tyskich instytucji publicznych.

Na dachu zastosowano specjalną mieszkankę rozchodników, ziół i mchów w fazie wzrostu odpornych na zmiany temperatur, przede wszystkim na bardzo wysokie temperatury latem, podczas nagrzewania się powierzchni dachu. Dach o powierzchni blisko 190 m2 posiada także warstwę izolacyjną i specjalną warstwę drenarską i retencyjną.

Warstwa retencyjna pozwala na utrzymywanie wilgoci i odpowiednie nawodnienie zielonego dachu. Deszczówka, po opadach, nie spływa do rynien, ale pozostaje na dachu przez długi czas – mówi Joanna Kudela – naczelnik Wydziału Remontów Urzędu Miasta Tychy.

Dachu, poza pierwszymi tygodniami od jego położenia, nie będzie więc trzeba podlewać – wystarczy deszczówka - dodaje rzecznik Urzędu Miasta Tychy Ewa Grudniok

Ekologiczne rozwiązanie

Zastosowane w SP nr 13 rozwiązanie powoduje, że zwiększa się powierzchnia biologicznie czynna, zdecydowanie obniża się także nagrzewanie budynku, co jest istotne zwłaszcza podczas wiosennych i letnich gorących dni. Jeśli zastosowane rozwiązania się sprawdzą, w Tychach powstaną kolejne takie realizacje.

Koszt wykonania to około 55 tys. złotych

Wykonawca na położenie całego zielonego dachu ma czas do 19 sierpnia. Koszt wykonania to ok. 55.000 złotych.