Pochody pierwszomajowe w mieście. Jak wyglądał spektakl propagandowy Polski Ludowej w Tychach?

Po 1945 roku pochody pierwszomajowe stały się nieodłącznym symbolem Polski Ludowej. Wydarzenie, które od zawsze było organizowane oddolnie i pozapaństwowo, po II Wojnie Światowej zostało przejęte przez system propagandy komunizmu. Jak pochody pierwszomajowe wyglądały w Tychach?

https://youtu.be/RUIOp1sgZdg

Elementem najważniejszym dla pochodów pierwszomajowych był przemarsz. Organizowany w dużych i małych miastach, a nawet na wsi. Po 1945 celem pochodów pierwszomajowych było upamiętnienie ważnych wydarzeń w historii ruchu robotniczego.

W Tychach w latach 50. XX w. wiec pierwszomajowy odbywał się przed Domem Kultury Górnik na placu Pstrowskiego (dzisiaj św. Anny) na osiedlu A. Był to najbardziej reprezentacyjny plac w powstającym mieście. Organizowano na nim wiece i różne imprezy związane z życiem społecznym miasta. W gmachu Domu Kultury Górnik, od 1958 r. działało kino „Górnik”, a w latach 90. XX w. mieścił się tam Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych.

Przemarsz ulicą Feliksa Dzierżyńskiego

Następnie manifestacje pierwszomajowe odbywały się na osiedlu B na placu B. Bieruta (dzisiaj pl. Baczyńskiego). - Od 1966 do 1979 roku przemarsz pochodów pierwszomajowych organizowano ulicą F. Dzierżyńskiego (obecnie ul. S. Grota–Roweckiego). Przed budynkiem WPBM ustawiano trybunę honorową, którą zajmowali działacze partyjni, władze miasta, członkowie ZBOWiD i zaproszeni goście. W pochodzie brali udział pracownicy tyskich zakładów pracy i delegacje dużych przedsiębiorstw z całego powiatu tyskiego oraz młodzież szkolna – informują pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.

W pochodzie pierwszomajowym brała udział młodzież i tak jak można zobaczyć na zdjęciu w naszej galerii, w pochodzie szli harcerze w strojach organizacyjnych Związku Młodzieży Socjalistycznej – w białych koszulach i z czerwonym krawatem. Niesiono flagi, transparenty i tablice propagandowe oraz portrety Władysława Gomułki, I sekretarza KC PZPR. Pochód przechodził obok budynku Miastoprojektu (dzisiaj Urząd Skarbowy), na którym zamieszczono dekorację wykonaną przez Romana Nygę na podstawie plakatu propagandowego autorstwa Włodzimierza Zakrzewskiego.

Pierwszy pochód pierwszomajowy w dziejach Polski Ludowej

Film pokazuje jak wyglądał pierwszy pochód pierwszomajowy w Warszawie w Polsce Ludowej.