Podbił Hollywood - wspomni go AUKSO. Utwory Jana AP Kaczmarka w tyskiej Mediatece

W niedzielę (30 czerwca) orkiestra kameralna Aukso i tercet akordeonowy Motion Trio oddadzą muzyczny hołd zmarłemu niedawno wybitnemu kompozytorowi muzyki filmowej, zdobywcy Oscara - Jana A.P. Kaczmarka.

Jan AP Kaczmarek

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 w Koninie. Był autorem muzyki do ponad siedemdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. W 2005 roku odebrał Oscara za muzykę do filmu Marzyciel. Jego wybitne osiągnięcia stały się niewątpliwie polskim dziedzictwem na arenie międzynarodowej; zmarł 21 maja tego roku w Krakowie.

- Kiedy przyjechałem do Ameryki, miałem 36 lat i myślałem, że jestem kimś. Okazało się, że mój europejski dorobek się nie liczy. Musiałem się nauczyć pokory, zrozumieć, że sukces przychodzi tylko na chwilę i zobowiązuje artystów do jeszcze cięższej pracy. Tam człowiek poznaje również cenę, jaką trzeba zapłacić za chwilowy triumf, zasady rządzące show-biznesem, ale też dyscyplinę - mówił Kaczmarek w jednym z wywiadów po sukcesie muzyki do „Marzyciela”,

Na wspomnieniowym koncercie w Mediatece usłyszeć będzie można m.in. jego „Koncert Jankiela” w wersji na trio akordeonowe i orkiestrę smyczkową oraz inne utwory muzyki filmowej wybitnego kompozytora.

Orkiestrę kameralną AUKSO wesprze harfistka Anna Scheller oraz Motion Trio - zespół od niemal trzech dekad poszerza granice muzyki akordeonowej.i zdobywa światowe sceny; współpracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Kilarem, Bobbym McFerrinem i Tomaszem Stańką. „To nie jest akordeon twojego dziadka, ani nawet ojca” – pisał o Motion Trio recenzent amerykańskiego magazynu „Jazz Times”. – „Ich arsenał ma siłę rażenia, która może konkurować z organami rurowymi, ale też elektronicznie generowanym techno”.

Początek o godzinie 18; bilety w cenie 40/60 złotych nabyć można w serwisie Ticketmaster.

"Opadające liście" (2023)

Może Cię zainteresować:

Tyskie kino plenerowe: „Opadające liście” w ogrodzie MCK

Autor: Arkadiusz Korejwo

28/06/2024

Albumy winylowe i gramofon

Może Cię zainteresować:

Giełda płytowa w tyskim Gemini w ostatnich dniach czerwca

Autor: Arkadiusz Korejwo

26/06/2024

Tichauer (Browar Obywatelski w Tychach)

Może Cię zainteresować:

Wycieczki po Tychach na urodziny Metropolii i nie tylko. Poradniczek powsinogi

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/06/2024