Podsumowanie tyskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

30 dni zaciętej rywalizacji. 895 osób „kręcących" dla Tychów i ponad 130 tysięcy pokonanych kilometrów. Prawie 10 tysięcy godzin spędzonych na rowerze i spalonych ponad pięć milionów kalorii. Tychy podsumowały rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021.

Rywalizacja trwała przez cały czerwiec, a Tychy zajęły w niej 22. miejsce w klasyfikacji ogólnej. Oficjalne podsumowanie akcji odbyło się w niedzielę, 11 lipca przed napisem „Tychy", tuż obok Urzędu Miasta.

- Dziękuje wszystkim mieszkańcom, którzy włączyli się do tej akcji. To była duża przyjemność obserwować zaangażowanie i wzajemną motywację w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Nie wygraliśmy wprawdzie w klasyfikacji ogólnej, ale tyszanie przejechali najwięcej kilometrów spośród wszystkich miast województwa śląskiego, udowadniając, że Tychy to miasto, którego mieszkańcy uwielbiają jeździć na rowerach. Gratuluję zwycięzcom i już teraz zapraszam do rywalizacji w przyszłym roku – mówi Maciej Gramatyka z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

- Warto jednak pamiętać, że wielkie aglomeracje mają takie same szanse na zwycięstwo jak nieco mniejsze ośrodki. Dzieje się tak, ponieważ przeliczamy kilometry na punkty uwzględniając liczbę mieszkańców.- dodają organizatorzy akcji

Do najlepszych „kolarzy” trafiły nagrody pieniężne i gadżety rowerowe, a także puchary, upominki i dyplomy. Sponsorami nagród byli Gemini Park Tychy, Alpe Bike, Sklep Rowerowy Kieta, Warsztat Formy, Terapia Manualna Ali Nurbagandow oraz Kompania Piwowarska.

Na czym polega zabawa?

Do rywalizacji, której organizatorem jest miasto Bydgoszcz, Tychy włączyły się po raz drugi. Zabawa polegała na zliczaniu ilości przejechanych kilometrów na rowerze za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Każdy z uczestników mógł wybrać miasto, dla którego chciał „kręcić" kilometry, a punkty były przydzielane proporcjonalnie do liczby mieszkańców danego miasta.

Równolegle trwała także wewnętrzna rywalizacja wśród tyszan w kategorii rodzinnej, szkolnej, grupowej i indywidualnej. Zabawie towarzyszyły cotygodniowe weekendowe wydarzenia, podczas których odbywały się gry i konkursy dla dzieci.

Na rodziny, które w danym tygodniu przejechały największą liczbę kilometrów czekały kosze piknikowe.

W rywalizacji szkolnej najlepsza okazała się

  • Szkoła Podstawowa nr 21,

a w rywalizacji grupowej

  • Klub Turystyki Kolarskiej Gronie.

Najlepszy tyskich rowerzysta w rywalizacji przejechał 3031,98 km.