Podziemne przejście pod al. Jana Pawła II zmieniło wygląd

Dobiega końca polska edycja MEDS Revival 2021 w Tychach. Od 14 sierpnia do dzisiaj (28 sierpnia) w Tychach mieszkała międzynarodowa grupa artystów, złożona z architektów i designerów. W ramach MEDS w dwóch miejscach w mieście powstały instalacje artystyczne. Zobacz, w galerii pod artykułem jak zmieniło się podziemne przejście pod Aleją Jana Pawła II w Tychach.

Międzynarodowe Warsztaty architektoniczno-designerskich MEDS Silesia Revival 2021 trwały przez dwa tygodnie. Główną "bazą" dla uczestników był Browar Obywatelski w Tychach. Cześć wydarzeń m.in. debaty i warsztaty była „otwarta” – udział w nich mógł wziąć każdy. Tegoroczna 11 edycja warsztatów po raz pierwszy odbyła się w Polsce - na Śląsku.

Tyskie projekty

W tunelu pod al. Jana Pawła II w Tychach powstała mozaika z „odpadów”, ma za zadanie ukazać nowe spojrzenie na to miejsce oraz poruszyć problem zalewających świat w ogromnych ilościach śmieci. Autorami projektu są Errita Zuna,Elira Beqaj z Kosova, a zrealizował go zespół z Libanu i Irlandii: Vanessa Chamilian, Deimis Bakunas i Andrew Byrne. Oprócz tego na murach podziemnego przejścia pojawiły się nowe murale, a stare zostały zamalowane. Dzięki, temu podziemne przejście wygląda bardziej estetycznie.

W Parku Suble w Tychach powstał z kolei projekt lustrzanej „kaplicy zadumy”, która dzięki lustrzanej elewacji wtapia się w otaczającą zieleń. Jego autorem jest irlandzki architekt Kieran Donnellan.

- Wiedza zdobyta na MEDS Revival 2021 to wiedza dotycząca, między innymi polskiego wzornictwa, które przyciąga niemożliwym do pomylenia z żadnym innym, niszowym (w skali świata) charakterem. Na tym oparta jest strategia promocyjna edycji 2021 oraz wydarzenia towarzyszące. To właśnie te etnograficznie wyjątkowe aspekty polskiej kultury miały być inspiracją dla projektów realizowanych przez uczestników warsztatów – podkreśla Kamila Haja – vice-president od MEDS Silesia Goundation.

Zobacz jak zmienił się tunel pod aleją Jana Pawła II w Tychach