Policja ostrzega przed nieprawdziwymi zbiórkami wykorzystującymi wojnę w Ukrainie

Policjanci przypominają o pomocy tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony i konta. - Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wiele osób zauważa różnego rodzaju działania, które wykorzystują motyw wojny - informują policjanci.

Unsplash.com
Pieniądze

W mediach społecznościowych coraz częściej można zauważyć linki z filmami z rzekomą pomocą, które po wejściu w nie przekierowują do strony z prośbą o podanie naszych danych logowania do konta. Policja informuje, że w razie podania swoich danych logowania poprzez taką stronę z fałszywym panelem zmienić swoje hasło i włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Schemat w jaki działają oszuści wykorzystując przejęte konta na Facebooku nie jest nowy, jednak teraz został "wzbogacony" o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji i empatii w celu zebrania naszych danych a w konsekwencji i dostępu do kont bankowych.

- Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut – alarmuje CERT Polska.

Wojna w Ukrainie przyczyniła się do organizacji wielu różnych akcji pomocowych i zbiórek. Niestety sytuację wykorzystują również oszuści, którzy chcą zarobić na ludzkich uczuciach. Podszywając się pod różne osoby lub strony chcą okraść swoje ofiary. Policja apeluje, żeby zachować czujność i szukać tylko zweryfikowanych zbiórek.